FAW-Volkswagen employees at the Foshan factory

Predaj automobilov v Číne vo februári klesol takmer o 14 percent, priemyselná skupina oznámila pondelok, čo predstavuje ôsmy priamy mesiac medziročného poklesu najväčšieho svetového trhu s vozidlami.

Dopyt po automobilov v Číne prudko rástol niekoľko rokov, keďže krajina prechádzala desaťročia trvajúci hospodársky rozvoj, ktorý vytvoril rastúcu triedu spotrebiteľov. Ale ročné predaje za minulý rok poklesli prvýkrát v zhruba v dvoch desaťročiach, keďže rast v druhej najväčšej svetovej ekonomiky spomalil a neistota vzhľadom k obchodnej vojne so Spojenými štátmi obchodnému sentimentu oblížila.

V rámci úsilia o podporu spomalenia ekonomiky, Čína v pribehu minulého týždňa oznámila súbor opatrení na podporu rastu. Analytici uviedli, že medzi ne patrí aj zníženie daní, ktoré by mohlo pomôcť zvýšiť dopyt po automobiloch.

Analytici banky Citi v pondelok uviedli, že načasovanie plánovaných daňových úľav na zvýšenie spotrebiteľských výdavkov zostáva nejasné, a preto skôr „pôsobí tak, že kupujúci budú odkladať nákupy automobilov až po zavedení dane“.

Predaj automobilov je dôležitým indikátorom zdravia čínskych spotrebiteľských výdavkov, a tým aj širšieho hospodárstva, a taktiež sú kľúčovým faktorom pre zahraničných výrobcov automobilov, ktorí dúfali, že dopyt Číny môže viesť k podpore celosvetového automobilového sektoru.

„Sprievodca určitými sektormi“

Čínska asociácia automobilových výrobcov vo vydaní na svojej internetovej stránke uviedla, že predaje vo februári v porovnaní s tým istým mesiacom v roku 2018 klesli o 1,48 milióna vozidiel, čo predstavuje pokles o 13,8 percenta.

Na tlačovej konferencii v Pekingu námestník generálneho tajomníka Shi Jianhua, poznamenal: “Trend, ku ktorému došlo v minulom roku, pokračoval aj v tomto roku a ekonomická situácia bola taktiež slabá.”

Dodal: “Toto samozrejme ovplyvnilo aj spotrebu,” … “Spotrebitelia tiež čakajú na ďalšie vládne politiky.”

Sean Taylor, ktorý je hlavným investičným riaditeľom pre Áziu a Tichomorie a vedúci novo vznikajúcich trhov v skupine DWS pre správu aktív vrámci skupiny Deutsche Bank Group, povedal, že očakáva, že čínske úrady podniknú ďalšie kroky pre zvýšenie výdavkov pre oblasť automobilov, ak sa podarí dosiahnuť vyjaasnenia ohľadom obchodnej vojny.

Súvisiace:
Tarify USA by mohli stáť nemecké automobilky $7 miliárd (ročne)
Automobilka Honda zatvára svoju jedinú britskú továreň

Taylor ďalej poznamenal: “Vláda pravdepodobne využije politiku na riadenie určitých sektorov a automobily budú najjednoduchšou oblasťou.” Očakáva, že Peking zrealizuje stimul tým, že rýchlo predstaví určitý balík, ktorý by mohol zahŕňať mimoriadne nízke financovanie pôžičiek na automobily.

“To môže vykonať naozaj, naozaj rýchlo,” dodal, aj keď zdôraznil, že sa to nestane, kým sa nevyrieši neistota okolo obchodného konfliktu s USA.

Nakoniec poznamenal: “Sentiment naozaj dôležitý,” … “Reálne čelíme negatívnemu sentimentu a to ako na úrovni vlády, tak aj na úrovni podnikov, ako aj na úrovni investorov v Číne.”

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár