Predaj_iPhonov_medzirocne_prepadol_o_17%

V jednom období iPhone predstavoval ohromujúci úspech ktorý pomohol katapultovať Apple do výšin, čim sa stala najcennejšou spoločnosťou na svete. Aktuálne jej nevýrazne predaje smartphonov zasahujú podnikanie Apple.

Spoločnosť Apple včera poznamenala, že jej tržby za prvé tri mesiace roku 2019 oproti predchádzajúcemu roku klesli o 5% na 58 miliárd dolárov, keďže čelí slabému dopytu po smartfónoch. Predaj iPhonov za toto obdobie tak medziročne klesol o 17%.

Po celé roky sa zdalo, že podnikanie spoločnosti Apple vrámci iPhonov dokáže vzdorovať gravitácii, keďže sa spoločnosti podarilo predať viac zariadení a postupne si aj za ne dať viac platiť. Ale tento príbeh bol na začiatku tohto roka zasiahnutý, keďže spoločnosť varovala investorov, že predaj iPhonov bol ovplyvnený zo spomalenia v Číne uprostred prebiehajúcej obchodnej vojny.

Avšak, vrámci oznámenia výsledkov s analytikmi, generálny riaditeľ Tim Cook naznačil, že najhoršie môže byť v divízií iPhonov u konca, ako Apple vidí známky zlepšenia v Číne. Najmä poukázal na “lepší obchodný dialóg” medzi Čínou a Spojenými štátmi a “veľmi pozitívnej reakcií zákazníkov na cenové akcie, ktoré sme na tomto trhu prijali.”

Apple v Číne čelí tvrdej konkurencii od konkurentov, ako sú Huawei a Xiaomi, ktoré ponúkajú lacnejšie smartphony v čase, kedy Apple poskytuje smartphóny so štvormiestnymi cenovkami. Apple nedávno znížil cenu niektorých svojich produktov, vrátane iPhone XS a XR, v niektorých prípadoch o takmer 6%.

Napriek tomu, Apple má dlhú cestu, aby opäť začal rásť v Číne, ktorá nebola nedávno považovaná za jeden z jej najsľubnejších trhov. Spoločnosť Apple v prvých troch mesiacoch roka zaznamenala príjmy vo výške 10,2 miliardy dolárov, čo predstavuje pokles o 21% z 13 miliárd dolárov v rovnakom období pred rokom.

Súvisiace: Spoločnosť Apple potrebuje novú maloobchodnú stratégiu

Analytik spoločnosti Wedbush – Daniel Ives uviedol: “Zatiaľ čo výsledky v Číne sú stále slabé, zdá sa, že Apple v posledných týždňoch tohto štvrťroka zaznamenal lepšie okolnosti vo výsledkoch dopytu po iPhonoch.”

Pri pohľade späť za posledných päť mesiacov, Cook poznamenal: “November a december boli najnáročnejšie,” … “Naším aktuálnym cieľom je navýšiť tempo.”

Počas posledného ukončeného štvrťroka spoločnosť Apple vedela kompenzovať pokles jej divízie iPhonov, z dôvodu pokračujúcemu rastu v oblasti digitálnych služieb. Segment služieb, ktorý zahŕňa produkty ako Apple Pay, Apple Care a Apple Music, v tomto štvrťroku dosiahol úroveň rekordných 11,5 miliárd dolárov, čo je o 16% viac ako pred rokom. V súčasnosti je druhým najväčším poskytovateľom príjmov spoločnosti Apple, pred divíziami Mac a iPad.

Spoločnosť Apple sa snaží tento segment ešte viac rozšíriť: minulý mesiac sa konala rozsiahla tlačová udalosť plná celebrít, kde predstavila viacero nových platených služieb.

Rast služieb pomohol vytlačiť celkové výnosy spoločnosti Apple nad stlmené očakávania Wall Streetu. Apple tiež upokojila investorov oznámením plánov na odkúpenie ďalších akcií v hodnote 75 miliárd dolárov a rastom dividend.

Akcie spoločnosti po vyhlasení výsledkov mimo riadnych obchodovacích hodín vzrástli o 5%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár