Predaj_smartfonov_v_Cine_razantne_prepada

Čínsky trh so smartfónmi, ktorý je najväčším na svete, v dôsledku nového ohniska koronavírusov čelí obrovskému prepadu.

Podľa novej správy od výskumnej spoločnosti IDC, odbyt smartfónov v Číne v prvom štvrťroku 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka pravdepodobne prepadne až o 40%.

Analytik spoločnosti IDC Will Wong uviedol, že to znamená, že čínski spotrebitelia v prvých troch mesiacoch roka kúpia o 33 miliónov telefónov menej.

Wong ďalej poznamenal, keď spoločnosť IDC minulý rok prehodnotila svoju predpoveď, „v prvom štvrťroku 2020 sme očakávali iba 5% pokles“.

Dodal: „Aj v prípade možného marcového oživenia bude stále náročne v prvom štvrťroku dosiahnuť úroveň z minulého roka.“

Znížia sa aj účinky na globálne dodávky smartphonov, ktorých predpovede IDC v prvej polovici roku 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka poklesnú o 10,6%.

Podnikanie v Číne sa zastavilo, keď sa koncom minulého mesiaca prepuknutie nákazy zrýchlilo. Spoločnosti sa snažia vrátiť k normálu, aj cez to keď stovky miliónov ľudí v Číne čelia cestovným obmedzeniam.

Analytička spoločnosti IDC – Sangeetika Srivastava v tlačovej správe uviedla: “Nedostatok komponentov, výpadky vo výrobe, karanténne mandáty, logistika a cestovné obmedzenia vytvoria prekážku pre výrobcov smartfónov pri výrobe mobilných telefónov a zavádzaní nových zariadení.”

Predaj by sa mal „stabilizovať“ neskôr v roku, keď sa budú zavádzať smartfóny 5G, za predpokladu, že výskyt koronavírusu sa začne obmedzovať.

Spoločnosť Apple tento mesiac varovala investorov, že prepuknutie koronavírusu poškodzuje jej podnikanie viac, ako sa pôvodne očakávalo, obmedzením počtu zariadení, ktoré môže v Číne vyrobiť a predať.

Spoločnosť Apple v aktualizácii pre investorov uviedla, že už neočakáva splnenie odhadovaných výsledkov, ktoré minulý mesiac poskytla pre nadchádzajúci štvrťrok.

Spoločnosť uviedla: „Práce sa v krajine začínajú obnovovať, ale k normálnym podmienkam, sa vraciame pomalšie, ako sme očakávali.“

Spoločnosť Huawei bude pravdepodobne taktiež tvrdo zasiahnutá. Čínska technologická spoločnosť je podľa IDC najpredávanejšou značkou smartfónov v Číne s minuloročným podielom na hodnote 38%.

Hovorca spoločnosti Huawei odmietol komentovať s tým, že spoločnosť nešpekuluje o výkonnosti trhu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDNet

Facebook komentár