Cinsky_predaj_smartfonov_zaznamenal_najvacsi_pokles_2018

Na čínsky rozhorúčený trh so smartphonmi prichádza ochladenie.

Zásielky smartphonov v Číne zaznamenali najväčší pokles v histórií, keď podľa novej správy výskumnej firmy Canalys v prvom štvrťroku 2018 v medziročnom porovnaní poklesli o viac ako 21%.

V prvých troch mesiacoch tohto roka si čínski spotrebitelia kúpili iba 91 miliónov smartphonov. Naposledy, keď bol tento objem tak nízky, sa jednalo o štvrtý štvrťrok 2013.

Súvisiace: Zákazníci Apple poukazujú na rastúcu krízu v gigante

Analytik spoločnosti Canalys Mo Jia poznamenal: “Spoločnosť Canalys predpovedala pokles, ale nepredpokladala, že pokles by mohol byť taký rozsiahly.”

Správa prichádza potom, ako najväčší výrobca smartfónov na svete – Samsung vo štvrtok zverejnil rekordné štvrťročné výsledky, ako v porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenal nárast o 52%. Avšak juhokórejská spoločnosť tiež prišla s varovaním, že celkový “pomalý dopyt” pre smartphony povedie k znižovaniu budúcich ziskov.

Toto spomalenie už zasiahlo aj spoločnosť Samsung v Číne, ktorý je najväčším trhom smartfónov na svete. Spoločnosť v Číne počas prvého štvrťroka 2018 predala len 2 milióny zariadení, čo je o viac ako 50% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Spoločnosť Apple v Číne tiež prepadla, ako sa na tomto trhu dostala zo štvrtého na piate miesto. Výskumná firma Canalys odmietla uviesť, počet predaných zariadení spoločnosti Apple v Číne, ale Jia uviedol, že spoločnosť z predchádzajúceho štvrťroka utrpela “výrazný pokles” objednávok.

Apple zvyčajne zaznamenáva pokles medzi štvrtým štvrťrokom roka a prvým štvrťrokom nasledujúceho roka, ale tento pokles bol väčší ako sa očakávalo.

Jia poznamenal: “Apple má silný imidž, ale ich produkt a inovácie sú pre veľmi vysokú cenu iPhonu X obmedzené … väčšina Číňanov si túto cenu nemôžu dovoliť a tak sa obracajú na produkty spoločností Huawei alebo Oppo.”

Spoločnosť Huawei bola jedinou z dvoch spoločností, ktorá pokračovala v poklese trendu. Čínsky výrobca smartfónov zaznamenal zvýšenie predajov o 2%. Zostáva najvyšším predajcom smartfónov v Číne, po ktorom nasledujú miestni konkurenti Oppo, Vivo a Xiaomi (podľa Canalys).

Spoločnosť Xiaomi bola jedinou spoločnosťou, ktorá zaznamenala dvojciferný nárast predajov v hodnote až 37%, čo čiastočne odráža slabý výkon v roku 2017.

Súvisiace: Čo robí smartfón s naším mozgom?

Spoločnosť Canalys predpovedá, že rast na trhu smartfónov sa v nasledujúcich troch mesiacoch opäť vyzdvihol vďaka novým hlavným telefónom firiem Oppo a Vivo. Ale pravdepodobne sa bude jednať o jediné svetlé okamžiky v tomto roku.

Jia nakoniec uviedol: “Predpokladáme … že čínsky trh v roku 2018 dosiahne celkový pokles.”

To by znamenalo ďalší rok kontrakcie. Ročný predaj smartphonov prvýkrát v historiíí počas minulého roka sa znížil, keď poklesol o 4% na 459 miliónov smartphonov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Canalys, MSN

Facebook komentár