Elektrická kolobežka spoločnosti Bird v londýnskom Olympijskom parku.

Elektrická kolobežka spoločnosti Bird v londýnskom Olympijskom parku.

Spoločnosť elektrických kolobežiek Bird podnikla krok smerom k vstupu na trh vo Veľkej Británií, spustením služieb v rámci londýnskeho olympijského parku.

Zatiaľ čo tento zaujímavý americký startup nemôže v Británií začať svoje aktivity najmä kvôli zákonom, ktoré zabraňujú použitiu kolobežiek na cestách alebo chodníkoch, Bird našiel spôsob, ako sa do tejto krajiny dostať.

Od utorka bude Bird ponúkať svoje kolobežky na trasách v Olympijskom parku vo východnom Londýne. Podľa riaditeľa britskej divízie Bird – Richarda Corbetta, ďalej realizuje rozhovory s “viacerými súkromnými majiteľmi pôdy.”

Súvisiace: Do Paríža prišli tisíce elektrických kolobežiek

Olympijský park bol vybraný, pretože jeho majitelia – London Legacy Development Corporation, boli v minulosti otvorení novým technologických spoločnostiam (napríklad autobus bez vodiča) a preto tu existuje možnosť, pretože Bird rieši to, čo sa považuje za “problém mobility”.

Na jednom konci olympijského parku sídli firemný areál, v ktorom sa nachádza viacero spoločností a dva univerzitné kampusy, kde by Bird so svojimi kolobežkami vedel byť napomocným. Tu je plán cesty:

Cesta spoločnosti Bird. Bird/Mapy Google.

Cesta spoločnosti Bird. Bird/Mapy Google.

 

Corbett poznamenal: “V tejto konkrétnej lokalite je po najbližšiu stanicu potrebná 30 minútová prechádzka,” … “Použitím elektrických kolobežiek sme schopní prejsť 30 minútovú prechádzku do štvorminútovej jazdy elektrokolobežkami spoločnosti Bird.”

V pláne je začať s iba 50 kolobežkami a rozširovať ich počet v závislosti od dopytu. Corbett uviedol: “Sú preč dni, kedy ste v minulosti videli schémy bez pravidiel, zaplavili trh a mesto zaťažili,” … “Realizujeme zodpovedné rozmiestňovanie.”

Eddie "Eagle" Edwards na elektrickej kolobežke spoločnosti Birds.

Eddie “Eagle” Edwards na elektrickej kolobežke spoločnosti Birds.

 

S maximálnou rýchlosťou 24 kilometrov v hodine skútre fungujú v rámci len určitých hraníc, čo znamená, že ak niekto jazdí mimo určenú trasu, skúter začne spomaľovať a prestane pracovať.

Medzitým niekoľko určených “zamestnancov spoločnosti Birds” bude umiestnených v parku počas celého dňa, aby sa ubezpečili, že ľudia ich riadne odkladajú a zosadnú pri prechode križovatkou.

Súvisiace: Mestá začínajú poskytovať elektrickým kolobežkám druhú šancu

Pre spustenie prevádzky si firma Bird pozvala olympijského lyžiara Eddie “Eagle” Edwardsa, ktorý sa tak stal jej prvým britským jazdcom.

Birds lobuje proti starým zákonom

Podnikanie s prenájmom elektrických skútrov nie je v Británií možné začať kvôli zákonu z roku 1988, ktorý zakazuje ich používanie na cestách a zákonu z roku 1835, ktorý im zabraňuje jazdiť na chodníku. Spoločnosť Business Insider videla e-maily od dopravného regulátora spoločnosti Bird v Londýne – TfL, ktorý sa sťažoval na zákon z roku 1835.

Corbett poznamenal, že Bird sa zameriava na lobovanie, aby vedel dostať skútre na cestu, nie na chodník. Uviedol: “Je to len otázka času, musíme dostať všetkých na cesty a sme trpezliví.”

Povedal, že Bird nevie, ako dlho to bude trvať, kým dôjde k akejkoľvek legislatívnej zmene, pretože skútre budú musieť prejsť prísnymi bezpečnostnými testami.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, WSJ

Facebook komentár