Pokles cien Bitcoinu, má vplyv na všetky virtuálne meny.

Pokles cien Bitcoinu, má vplyv na všetky virtuálne meny.

Prekvapivý zvrat Elona Muska pri prijímaní bitcoinových platieb za automobily Tesla spôsobil prudký prepad kryptomeny – čo znamenalo problém pre ďalšie virtuálne meny, ktoré v posledných mesiacoch zaznamenali šokujúce výnosy.

Čo sa deje: Ceny bitcoinu v piatok za 24 hodín podľa stránky Coindesk prepadli 12% na menej ako 50 000 dolárov.

Pokles nastal po tom, čo generálny riaditeľ spoločnosti Tesla a hlasný obhajca bitcoinov – Elon Musk, uviedol, že jeho spoločnosť pozastavuje plány na prijatie kryptomeny ako platby za elektrické vozidlá, pričom ako dôvod uviedla „vysoké environmentálne náklady“.

Musk v poznámke zverejnenej v stredu na sociálnej sieti Twitter uviedol: „Sme znepokojení rýchlym nárastom využívania fosílnych palív na ťažbu bitcoinov a transakcií, najmä uhlia, ktoré má najhoršie emisie zo všetkých palív,“ … „Kryptomeny sú dobrým nápadom na mnohých úrovniach a veríme, že majú sľubnú budúcnosť, ale pre životné prostredie to nemôže znamenať veľké náklady.“

Graf: Prepad cien Bitcoinu pre vyjadreniach Elona Muska
Prepad-bitcoinu-je-pre-dalsie-kryptomeny-velmi-zlou-spravou-graf

Toto oznámenie zasiahlo celý trh kryptomien. Masívny rast popularity bitcoinu začiatkom tohto roka medzi investormi vyvolal nadšenie pre všetky druhy mincí – dokonca aj pre tie založené na memoch bez praktického použitia.

Ak však ceny bitcoinu nateraz dosiahli vrchol, mohlo by to vyvolať exodus špekulantov, ktorí sa na tejto horúčke snažili zarobiť peniaze.

Kryptoanalytik a obchodník so sídlom v Amsterdame Michaël van de Poppe, uviedol: „Keď bitcoin dosahuje maximá a bublina praskne, všetci títo lovci sa presunú na iné trhy.“

Aj keď je ťažké takéto udalosti načasovať, mohlo by dôjsť k veľkému odpočinku.

Ethereum, ktorá si získala popularitu spolu s nárastom nezameniteľných tokenov, čiže NFT, podľa stránky CoinMarketCap za piatok prepadla o 14%. Po dosiahnutí rekordu 4 385 dolárov, začiatkom tohto týždňa sa obchodovala okolo 3 700 dolárov.

Dogecoin, minca inšpirovaná len psím mémom a ktorá je ďalším obľúbencom Elona Muska, začiatkom tohto mesiaca dosiahla historické maximum na hodnote takmer 74 centov. Za posledný pracovný deň tohto týždňa prepadla o 19% a obchodovala sa za zhruba 40 centov.

Súvisiace: Arnold Schwarzenegger sa vyhýba bitcoinom, dogecoinom a ďalším kryptomenám

V poznámke zverejnenej začiatkom tohto týždňa, analytici spoločnosti Vanda Research – Ben Onatibia a Giacomo Pierantoni varovali, že „meteorický nárast kryptomien má závan deja vu“, čo pripomína klientom, že investori sa podobne zamerali na menšie mince, keď rally bitcoinov v roku 2017 začala vyzerať unavene. Avšak Ripple a Ehereum nakoniec taktiež čelili rozsiahlym výpredajom “keď sa retailoví investori ponáhľali k odchodu“.

Čo bude nasledovať: Ak ceny kryptomien budú klesať aj naďalej – či už bezprostredne alebo v budúcnosti – spoločnosti Onatibia a Pierantoni predpovedajú, že retailoví investori začnú opäť zvýhodňovať akcie, pretože niektorí obľúbení hráči Robinhood v súčasnosti vyzerajú v porovnaní s februárovými maximami lacno.

Jedná sa o kolobeh, toho čo sa nazýva hrou na „horúce zemiaky“ a práve ten môže začať odznova.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár