Bolo to takmer pred desiatimi rokmi, keď som pred Výborom pre medzinárodné vzťahy presadzoval, aby sa americká vláda nemiešala do financovania mimovládnych organizácií v rámci vnútorných záležitostí Ukrajiny. V tej dobe “oranžová revolúcia” presadila zmenu režimu na Ukrajine s pomocou miliónov dolárov z Washingtonu.

V tej dobe som povedal Výboru:

“Nevieme presne koľko miliónov alebo desiatok miliónov dolárov minula vláda Spojených štátov na prezidentských voľbách na Ukrajine. Vieme, že veľa z týchto peňazí išlo na pomoc jednému konkrétnemu kandidátovi, a to prostredníctvom série výdavkov mimovládnych organizácii, tak na americkej ako aj na ukrajinskej strane. Milióny dolárov tak skončili na podporu prezidentského kandidáta…”

( Súvisiace: Kríza na Ukrajine: Prečo je dôležitá pre svetovú ekonomiku )

Obával som sa o milióny dolárov, ktoré americká vláda financovaná národnou nadáciou pre demokraciu (National Endowment for Democracy – NED) a ostatné súvisiace organizácie minuli, aby neoprávnene zasiahli do vnútorných záležitostí Ukrajiny. Ale ukázalo sa, že to bola len špička ľadovca.

V decembri minulého roka, námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Victoria Nuland, predniesla prejav, v ktorom priznala, že od roku 1991 americká vláda investovala viac ako 5 mld. dolárov na pomoc Ukrajine. Išlo o rozvoj demokratických inštitúcií a zručností v rámci podpory občianskej spoločnosti a podporu formy vlády.

Táto námestníčka ministerstva zahraničia bola nedávno usvedčená, ako do detailov plánovala zvrhnutie ukrajinskej vlády.

Vyzerá to tak, že za tých 5 miliárd dolárov si mali USA kúpiť revolúciu na Ukrajine. Ale čo dostanú americkí daňoví poplatníci, ktorí boli nútení platiť za tento intervencionizmus? Nič dobrého. Ukrajina je na pokraji bankrotu a bude potrebovať desiatky miliárd dolárov, aby prežila tento rok. Súčasný prezident si tak urobil výlet do Washingtonu, aby požiadal o viac peňazí.

( Súvisiace: Tu je miesto, kde si Američania myslia, že je Ukrajina )

A čo dostanú Ukrajinci? Ich demokracia bola narušená americkým podlízavým prevratom v Kyjeve. V demokraciách sa sila transformuje prostredníctvom volieb, nie počtom chytených rebelov na uliciach. Aspoň to tak bývalo.

Medzinárodný menový fond bude postupne znižovať finančnú pomoc pre Ukrajinu pomocou svojich neúspešných záchranných plánov, ktoré obohacujú dobre prepojených a medzinárodných bankárov na úkor miestneho obyvateľstva. MMF dodáva dlh, organizuje ponuky pre zahraničné korporácie a požaduje, aby miestni obyvatelia prijímali “úsporné opatrenia”, výmenou za “reformy”, ktoré zdá sa nikdy neprinesú sľubované výsledky.

Základy tejto katastrofy boli položené organizáciami NED, USAID (americká agentúra pre medzinárodný rozvoj) a mimovládnymi organizáciami, ktoré boli financované v priebehu niekoľkých rokov na Ukrajine.

Podporovatelia NED a podobných organizácii, budú tvrdiť, že nie je nič zlé na posielaní amerických dolárov na “podporu demokracie” v zahraničí. Skutočnosť je však taká, že NED, USAID a ostatné organizácie nemajú nič spoločné s podporou demokracie a všetko, čo robia súvisí len s ničením demokracie.

Nie je to demokracia, čo posiela miliardy dolárov, aby zariadila zmenu režimu v zahraničí. Nie je to demokracia, čo posiela mimovládnym organizáciám, aby prepísali zákony a ústavu na miestach, ako je Ukrajina. Nie je to naša vec.

V roku 2005 som argumentoval proti prijatiu zákona ohľadom financovania NED v amerických zahraničných aktivitách a povedal som:

( Súvisiace: USA vs. Rusko v 3. kreslených komiksoch )

“Národná nadácia pre demokraciu má len veľmi málo spoločného s demokraciou. Je to organizácia, ktorá používa peniaze z amerických daní, aby rozvrátila demokraciu tým, že prerozdeľuje finančné prostriedky privilegovaným politickým stranám a hnutiam v zahraničí. To potvrdzujú aj mnohonásobné revolúcie v zahraničí, ktoré vyzerajú skôr ako stránky mimo Leninových spisov o krádeži výkonu ako originálne pôvodné demokratické hnutia.

Je smutné, že teraz sú veci ešte horšie. Financovanie pomocou vládnych výdavkov na podporu demokracie v zahraničí, NED a všetky ostatné mimovládne organizácie by mali byť bezodkladne zrušené.

Preložil: Miroslav Lukáč

Zdroj: RonPaulInstitute

[], [], [], [], [], []

Facebook komentár