Čínsky prezident Xi Jinping dostal neuveriteľné navýšenie platu až o 60%, čo povedie k zvýšeniu jeho platu zhruba na 22 000 dolárov na rok.

Čínski úradníci, vrátane Xi Jinpinga zažívajú svoje prvé zvýšenie miezd od roku 2006 a to aj napriek tomu, že ich ekonomika v súčasnosti rastie jej najpomalším tempom za 24 rokov. Podľa štátnych médií jedným z dôvodov je snaha o obsadenie svojich pracovných pozícií, keďže veľký počet ich práve opúšťa z dôvodu nízkych miezd.

Súvisiace: Čínsky parlament má 83. dolárových miliardárov

V rámci tejto iniciatívy, čínske ministerstvo ľudských zdrojov a sociálneho zabezpečenia poznamenalo, že štátni zamestnanci môžu do budúcnosti očakávať aspoň jedno zvýženie platov za každé dva roky.

Plat čínskeho prezidenta ďaleko zaostáva za platom amerického prezidenta Obamu, ktorý je na úrovni 400 000 amerických dolárov, avšak za ich službu vlasti majú samozrejme k dispozícií aj rôzne náhrady na základe svojich povinností a hodností. (Prezident Obama má taktiež k dispozícií podobný rozpočet týchto výdavkov a finančných prostriedkov na úhradu cestovných nákladov. Obama a jeho prvá dáma Michelle v rámci posledného daňového priznania ohlásili hrubý príjem vo výške 481 098 dolárov).

Ale na akej úrovni je ročný plat čínskeho prezidenta, vo výške 136 620 čínskych juanov (22 000 amerických dolárov)? Pri takejto úrovni je jeho plat vlastne pod hranicou chudoby, pre domácnosti USA, ktorý je vo výške 23 850 dolárov.

Súvisiace: Zákaz! 7 vecí, ktoré v Číne nenájdete

Koniec koncov, Xi je často videný v exkluzívnych oblekoch a jeho manželka – Peng Liyuan sa stala známou módnou ikonou, rovnako ako Obamova manželka.

Dokonca aj po zvýšení jeho platovej triedy, Xi bude mať ťažké časy, z dôvodu výšky nájomného v Pekingu. Rýchly pohľad na aktuálne výpisy pre mesto ukazujú, že za mesačný nájom 1 400 štvorcových stop je na úrovni zhruba 15 000 čínskych juanov (2400 dolárov).

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár