Ruský prezident Vladimir Putin vykonal náhle oznámenie obrovského vojenského cvičenia na pobreží Čierneho mora, čím monohých prekvapil, a odborníci poukazujú na to, že týmto náhlym oznámením Putin chce ukázať vojenské svaly Ruska.

Neprišla vôbec žiadne medzinárodné varovanie tejto vojnovej hry – dokonca aj ruskí vojenskí vodcovia boli prekvapení týmto oznámením, ktoré prišlo predvčerom v 4 hodiny ráno moskovského času, ako sa Putin vrátil z Durbanu v Južnej Afrike, kde sa zúčastnil summitu s Brazíliou, Indiou, a Čínou.

Vôbec sa nejedná o malé cvičenie, keďže rôzne správy hovoria o 36. vojnových lodiach a takmer 7 000 vojenských príslušníkov, ktorí sa zúčastnia cvičeniach na pobreží Čierneho mora (stojí za zmienku, že všetky takéto cvičenia, ktoré rátajú, že sa ich zúčastní viac ako 7000 príslušníkov vyžadujú, aby Rusko o tom informovalo ostatné národy).

Toto video ukazuje ruskú prípravu:

Neoznámenie takéhoto veľkého cvičenia, je nezvyčajné. Agentúra Reuters uvádza, že Putin opakovane od návratu do prezidentského úradu v minulom roku vyzval na “silu a svižnosť vojenskej sily Ruska”, a sľúbil najväčšie nahromadenie vojenských síl od sovietskych čias.

Nedávne vojenské cvičenie v oblasti Stredozemného mora a Čierneho mora – popísané ako najväčšie vojnové cvičenie vykonávané Ruskom v posledných desaťročiach – boli ohlásené niekoľko týždňov vopred.

Umiestnenie tohto cvičenia môže byť taktiež dôležité. Ukrajina, s ktorým má v posledných niekoľkých rokoch Rusko problémový vzťah, sedí na pobreží Čierneho mora, rovnako ako Gruzínsko – malá krajina, s ktorou v roku 2008 vstúpilo Rusko do vojny.

Všeobecnejšie, toto cvičenie môže byť pokusom pripomenúť Blízkemu východu, že Rusko je dôležitým hráčom. Niektorí špekulovali, že podobná vojnová hra pri Stredozemnom minulého roka bola ponukou Ruska evakuovať ruských občanov zo Sýrie. Ak Bashar al-Assad prehrá svoju vojnu proti sýrskym rebelom, môže Rusko stratiť dôležitú námornú základňu v tejto krajine.

Rusko taktiež ukázalo záujem o napätie medzi Izraelom a Iránom , zrejme zo strachu šírenia islamského fundamentalizmu popri jeho južných hraníc (a Čečenska). Jeden dokument z Wikileaks v roku 2010 uviedol, že Putin považuje situáciu na Iráne za “najväčšiu hrozbu”.

Zdroj: TheMoscowTime

Facebook komentár