Priemerný plat špičkových bankárov v USA a Európe, vrátane Jamieho Dimona z JPMorgan a Stephena Hestera z Royal Bank of Scotland v minulom roku klesol o 10. rokom po tom, čo banky sa ukláňali tlaku z investorov a regulačných orgánov – ukázal prieskum z Financial Times.

Tento pokles prichádza po vlne povstaní akcionárov v minulom roku a množstve právnych škandálov a pokút, čo prinútilo správne rady bánk na oboch stranách Atlantiku, aby prehodnotili odmeňovania vedúcich pracovníkov.

Analýza americkej výskumnej skupiny – Equilar ukázala, že celkové odmeny zasiahli hlavy 15. bánk, čím priemer v roku 2012 dosiahol úroveň 11,5 miliónov amerických dolárov, čo je o 10 percent menej než v predchádzajúcom roku.

Toto obdobie znamenalo prvé zníženie platov šéfov bánk za tri roky, v ktorom rast ich zisku a výplaty investorov neprekonal mnoho ďalších odvetví.

Vlaňajší pokles platov sa zhoduje s priemerným poklesom čistého zisku o viac ako pätinu u týchto 15. veriteľov. Ale to taktiež prichádza uprostred oživenie cien akcií v sektore, všetky mimo dvoch bánk – BBVA a Credit Suisse – prekonali svetový index FTSE v roku 2012.

Z 10. bankárov, ktorí boli vo funkcii od začiatku roka 2011, len tri – John Stumpf na Wells Fargo Stuart Gulliver HSBC a Brady Dougan v Credit Suisse – tešil zvýšenie platov.

So zaplatením balíčka vo výške 19,3 miliónov amerických dolárov, Stumpf prekonal Dimona z JP Morgan, ako najlepšie plateného bankového šéfa až potom, ako jeho odmena sa znížila takmer o pätinu.

Dimon, ktorý v roku 2012 dostal 18,7 miliónov amerických dolárov, jeho odmena bude pravdepodobne klesať ešte aj v roku 2013 po tom, čo JPMorgan má tento rok výrazne nižšie ocenenie akcií, čo odrážať “Londýnsky” obchodné debakel.

Analýza spoločnosti Equilar pridala do základnej mzdy, peňažné odmeny a niektoré ďalšie výhody. Čo taktiež zahŕňa opcie a ocenenie akcií, ktoré boli udelené v roku 2012, z ktorých bol daný výkon v predchádzajúcich rokoch.

Ukazuje sa, že na výkonnosť hotovosti a ceny akcií klesli v tandeme tlaku regulátorov a investori sa upínajú  na bonusy.

Zníženie prichádza ako plat generálnych riaditeľov u ostatných sektorov zostal stabilný, čo znamená zúženie platby v sektore poistného trhu a finančných služieb, ktorých rast bol budovaný na úveroch, poháňaný v predkrízových rokov. Priemerná mzda pre spoločnosti indexu S&P 500 – vedúcich pracovníkov vykonávajúcich ich post aspoň dva roky bol 11 miliónov dolárov, čo je pokles o 0,3 percent, podľa Equilar.

Pokles odmien bankárov poukazuje k obmedzeniu bonusov, ktoré v budúcom roku stúpia do platnosti v celej EÚ.

Ako mnoho investorov neobľubuje vplyv týchto pravidoel, odborníci očakávajú, že budú tlačiť základné platy vyššie, čím sa zníži celková odmena, ako je určená zákonodarcami.

Gulliver z banky HSBC vyšiel ako najlepšie plateným šéfom banky vo Veľkej Brutánií po tom, čo jeho plat vzrástol takmer o štvrtinu až n 12,9 miliónov dolárov, a to aj napriek nižšiemu čistému zisku. Vo svojom prvom roku, ako vedúci pracovník banky Barclays – Antony Jenkins dosiahol posledné miesto zo všetkých špičkových bankárov s balíčkom o hodnote 4,1 milióna dolárov. Tento výsledok prichádza potom, čo mal ušlý svoj bonus uprostred rôznych škandálov v jeho banke.

Zdroj: LATimes

Facebook komentár