Priemerny_plat_v_spolocnostiach_Amazon_Alphabet_Facebook_atd

Zamestnanec s priemerným príjmom v spoločnosti Facebooku zarobí osemkrát viac ako priemerný zamestnanec spoločnosti Amazon.

Odhalenie tohto výrazného rozdielu je výsledkom zákona Dodd-Frank so zameraním na Wall Street o reforme a ochrane spotrebiteľa, ktorý od firiem po prvýkrát v tomto roku vyžadoval, aby spoločnosti zverejnili pomer medzi svojim priemerom platov na zamestnanca a generálnym riaditeľom.

V technologickom svete, kde mnohí generálni riaditelia berú malé platy a dostávajú väčšinu svojich kompenzácií prostredníctvom akcií, skutočný pomer nie je veľmi zjavný. Napríklad generálny riaditeľ spoločnosti Alphabet – Larry Page v roku 2017 získal plat na úrovni len 1 amerického dolára. Ale vo firme Alphabet vlastní aj 42,5 percenta akcií triedy B a jeho čistý majetok je na úrovni takmer 50 miliárd dolárov. Takže pomer jeho platu k platu jeho zamestnancov je bezvýznamný.

Oveľa zaujímavejšie je pozrieť sa na rozdiely v platoch spoemdzi technologických spoločností:

Priemerny_plat_v_spolocnostiach_Amazon_Alphabet_Facebook_atd_microsoft

“Stredná” mzda je priamo uprostred celkovej mzdovej tarify spoločnosti, s výnimkou generálneho riaditeľa (v tomto prípade).

Firmy ako Amazon a Tesla zamestnávajú zamestnancov na prácu v skladoch a továrňach, takže ich priemerné platy sú omnoho nižšie ako v prípade spoločností, ktoré ponúkajú predovšetkým pracovné miesta pre odbornú, riadiacu alebo administratívnu prácu.

V rámci svojich výpočtov spoločnosti mohli ročne vyplácať mzdu za ľudí, ktorí pracovali na čiastočný uväzok a mohli by tiež vylúčiť platy niektorých zamestnancov, ktorí pracujú mimo USA, avšak maximálne do podielu 5 percent zamestnancov.

Súvisiace: Najväčšie technologické spoločnosti sveta kupujú mnoho startupov

Výpočty nezahŕňajú nezávislých dodávateľov, ktorí pre spoločnosti taktiež pracujú. Napríklad Facebook aj Google zamestnávajú mnoho moderátorov obsahu s nízkymi mzdami, prostredníctvom personálnych firiem. Ak by boli zahrnuté platy týchto zamestnancov, priemer ich platov by bol nižší.

Aj tie spoločnosti, ktorých fiškálny rok skončil 31. decembra museli v najnovších výsledkoch prísť so zverejnením svojich pomerov platieb, takže tento pomer vieme už aj u firiem ako Apple, Snap a Microsoft.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Twitter, CNBC

Facebook komentár