Na Wall Street je aktuálnym trendom zamestnávanie dátových a behaviorálnych analytikov, titul MBA tak už viac nie je najlepšou cestou ako si zaistiť prácu vo veľkej banke.

Banky z Wall Street už ani tak nepotrebujú traderov ako behaviorálnych analytikov.

Po drsnom kvartáli zasahujúcom veľké banky, ktoré na to reagovali znižovaním zamestnancov a drastickým znižovaním bonusov, sa naskytajú pracovné príležitosti pre ľudí hľadajúcich prácu vo finančnom odvetví. Lenže nevýhodou pre ostrieľaných veteránov z Wall Street je, že banky obsadzujú skôr technicky zamerané pozície, aby tak mohli ďalej rozširovať biznis v digitálnom svete.

Súvisiace: Goldman Sachs už neponúka účty len bohatým – predstavila účet za $ 1

„Dátová analýza je obrovským trendom vo finančnom priemysle, ktorý neustále rastie už posledné dva roky,“ vraví Michael Karp, riaditeľ personálnej agentúry Options Group. „Zaznamenávame obrovský dopyt po týchto pozíciách, hlavne na strane firiem.“

Veľké banky nehľadajú len špičkových IT pracovníkov, ktorí by iba podporovali obchodné oddelenie a dealing. Snažia sa ich získať rôznymi programami odmien, z ktorých si môžu títo dátoví a behaviorálni analytici vyberať.

„Počet zamestnancov v našom spotrebiteľskom biznise sa zvýšil vďaka kombinácii investícií, ktoré vykonávame v oblasti technológií a digitalizácie,“ uviedla finančná riaditeľka JP Morgan Chase Marianna Lake počas zverejnenia výsledkov v apríli.

Zatiaľ čo bank JP Morgan zamestnala stovky nových ľudí na technické pozície, celkovo počet zamestnancov znížila. V oblasti digitalizácie ale stále hľadá nové talenty v kanceláriách v New Yorku, San Franciscu, Chicagu, Wilmingtone a v Delaware, dodáva hovorkyňa banky. Podľa príspevku JP Morgan Chase na stránke LinkedIn hľadajú dátových analytikov, ktorí by spracovali „obrovské množstvo dát do užitočných výstupov, aby tak na mieru prispôsobili digitálne rozhranie pre milióny klientov.“

Firma On Deck Capital, ktorá spolupracovala s JPMorgan koncom roka 2015 za účelom zvýšenia objemu pôžičiek malým firmám, sa tiež usiluje nájsť skúsených dátových analytikov, aby „pretvorili požičiavanie malým firmám hrabaním sa v obrovskom množstve dát, ktoré tradičné banky prehliadli.“

Aj ďalšie banky majú v hľadáčiku IT talenty, aby mohli udržiavať a rozširovať digitálne operácie.

„Neustále investujeme do oblastí, v ktorých môžeme rásť; 3 miliardy dolárov v technologicky orientovaných projektoch s rastovým potenciálom, hlavne v oblasti digitalizácie,“ uviedol riaditeľ Bank of America Brian Moynihan počas zverejnenia výsledkov banky.

Táto banka má viac než pol tucta ponúk práce na LinkedIn, zháňajúc nové posily v oblasti dát a analýz do kancelárií v New Yorku.

Dokonca aj banka Goldman Sachs, ktorá nedávno umožnila bežným spotrebiteľov otvoriť si sporiaci účet, hľadá špičky v tejto oblasti na prácu na projektoch zahrňujúcich digitálne požičiavanie spotrebiteľom, či „bankovú aplikáciu“, ako uvádza v nedávnych príspevkoch na LinkedIn. V obchode iOS app store môžeme nájsť aplikácie Goldman Sachs pre klientov asset a wealth managementu. Na nedávnej konferencii nechýbali ani predstavitelia banky Goldman Sachs, ktorí vo svojej prezentácii okrem iného spomenuli, že počet pracovných miest v oblasti technológií v rokoch 2012 až 2015 sa zvýšil o 8%.

Súvisiace: Wall Street realizuje svoju cestu k ziskovosti cez…

Hovorca banky to odmietol komentovať.

Zatiaľ čo niektoré banky reagovali na pokles ziskov znížením počtu zamestnancov na oddelení tradingu a bankovníctva, Karp zdôrazňuje, že traderi začínajú byť na Wall Street opäť v trende.

Karp dodáva: „Je to bod zlomu, aby mohli finančné inštitúcie rásť.“

Bankári a traderi by sa nemali prestať snažiť, vraví ďalší z oblasti ľudských zdrojov. Po hroznom štarte roku 2016 je stále šanca, že pokračujúce zotavenie prinesie na Wall Street ďalšie pracovné miesta.

David McCormack, ktorý je riaditeľ personálnej agentúry DMC Partners poznamenal: „Banky majú vo zvyku notoricky zveličovať,“ … „Ak sa im začne dariť, opäť budú obsadzovať nové pozície.“

Preložil: Marián Bednarčík

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár