Program_nakupu_dlhopisov_ECB_mohol_maskovat_hlavne_rizika_2

Európska centrálna banka kupuje korporátne dlhopisy. Umelý dopyt v Eurozóne spôsobil všetky druhy deformácií. Keďže centrálne banky deformujú trhy, riziko z pohľadu investorov môže zmiznúť.

Generálna riaditeľka spoločnosti JPMorgan Asset Management, Mary Callahan Erdoesová na tohto týždňovej konferencií Delivering Alpha v New Yorku vysvetlila: “Mohli by ste vlastniť pár spoločností s chôdzou, ktorá pripomína zombie a ani o tom neviete,” … “Jedná sa naozaj o veľmi nebezpečné prostredie.“

Hovorila o dôsledkoch programu nákupu dlhopisov ECB ako súčasť širšieho varovania, kde investori už riziká nevnímajú.

Súvisiace: ECB stanovila dátum ukončenia stimulácie v hodnote 2,7 bilióna eur

ECB vo svojom programe okrem iného kupuje firemné dlhopisy, kde jej snaha predstavuje deformáciu trhu dlhopisov a výnosy podnikových dlhopisov chce potlačiť takmer na nulu. Na vrchole šialenstva, na jeseň minulého roka priemerný výnos z dlhopisov denominovaných v eurozóne klesol na úroveň 2,08% – hoci odvtedy už vzrástol. Ide o dlhopisy s výrazným rizikom zlyhania. Výnos bol však na takej úrovni, kde len ledva pokryje vplyv inflácie (v súčasnosti 2,0%). Úverové riziko tak nebolo vôbec ocenené.

Tieto obchody s dlhopismi vytvorili vesmír dlhopisov s negatívnymi výnosmi a zúfalí investori, ktorí budú znášať akékoľvek riziko bez kompenzácie si nevedia ani len pokryť infláciu. Toto zúfalstvo prináša čerstvé peniaze na spálenie aj pre najrizikovejšie spoločnosti, ktoré sú označované za zombie.

Spoločnosti týchto zúfalých investorov neúnavne využívali. Výška nesplatených korporátnych euro-dlhopisov v posledných troch rokoch vzrástla o približne 45% na 1,5 bilióna eur (1,75 bilióna dolárov) vrátane rekordného objemu vydaných euro-dlhopisov u amerických spoločností s veľmi rizikovým stavom finančných prostriedkov.

Ak sa úverové riziko vôbec nehodnotí (teda ak je to zadarmo) tento najdôležitejší rozdiel úverového trhu je bezcenný.

Erdoesová na konferencii podľa informácií agentúry Bloomberg poznamenala: “Je to rovnaké ako keď odmeňujete študenta známkou A-plus a on vôbec nerobí domáce úlohy a ešte Vám to aj hrdo ukáže,” … “Jedná sa tak o veľmi nebezpečné miesto, keďže trhy nevedia rozoznať dobré od zlého a na trhu zostanú len kupujúci s reálnymi peniazmi (na rozdiel od vlád), následne začne robiť svoje domáce úlohy a zistíte, že výsledky nie sú tie isté.”

Umelý dopyt po dlhopisoch ECB spôsobil všetky druhy deformácií. Zatiaľ čo ECB nekupuje dlhopisy s rizikovým profilom – nakupuje dlhopisy s investičným stupňom alebo dlhopisy bez hodnotenia – deformácie z týchto nákupov sú prenášané aj na dlhopisy a spoločnosti s najväčším úverovým rizikom, ktoré by nemali byť schopné predávať dlhopisy, ale dokonca sa im to darí aj za účasti nízkych nákladov a sú teda schopné zostať “na hladine“.

Súvisiace: Mersch varuje Nemecko pred akýmkoľvek zasahovaním do ECB

Tieto nákupy ECB budú však pravdepodobne do konca tohto roka ukončené. A potom čo? To bude obdobie, kedy investori začnú objavovať – ako to Erdoesová nazvala tak elegantne, že – “ich chôdza bude z veľkej miery pripomínať zombie spoločnosti.”

V širšom kontexte hovorila o spokojnosti investorov – myšlienke, že riziká už neexistujú, pretože už sa v ocenení nenachádzajú. A nechávajú investorov nepripravených (na pokles). Táto podmienka má svoj pôvod vo finančnej kríze.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, WSJ

Facebook komentár