Prve_svetove_vlaky_na_vodikovy_pohon_vstupia_do_prevadzky

Európska spoločnosť z oblasti železničnej prepravy – Alstom na trh uviedla prvý vlak na svete, ktorý je poháňaný vodíkom.

V nedeľu francúzsky podnik oznámil, že spoločnosť Coradia iLint používa vlaky ktorých palivové články vedia premeniť vodík a kyslík na elektrickú energiu. Pokiaľ ide o rýchlosť, nový vlak môže cestovať až 140 kilometrov za hodinu.

Dva modely vlaku s nízkymi emisiami hluku a s nulovými emisiami vstúpia dnes do riadnej prevádzky v nemeckom Nieder Sasku. Napojené na mobilnú vodíkovú čerpaciu stanicu, vlaky budú jazdiť vo vzdialenosti približne 100 kilometrov, medzi mestami Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervorde a Buxtehude.

Henri Poupart-Lafarge, ktorý je predsedom a výkonným riaditeľom spoločnosti Alstom poznamenal: “Prvý vlak na vodíkový pohon na svete vstupuje do osobnej dopravy a je pripravený na sériovú výrobu.”

Poupart-Lafarge dodal: “Spoločnosť Coradia iLint oznamuje novú éru železničnej dopravy bez emisií,” … “Jedná sa o inováciu, ktorá vyplýva z francúzsko-nemeckej tímovej práce a je príkladom úspešnej cezhraničnej spolupráce.”

Súvisiace: Elektrické automobily by Európe pomohli ušetriť 11 miliárd barelov ropy

Európska komisia opísala vodík ako nosič energie s “veľkým potenciálom pre čistú a účinnú energiu v stacionárnych, prenosných a dopravných využitiach.”

Aktuálne sa už používajú v automobiloch po celom svete. Ak chcete uviesť len jeden príklad, flotila autobusov na vodíkový pohon je v súčasnosti v prevádzke v škótskom meste Aberdeen.

Bernd Althusmann, ktorý je ministrom pre hospodárstvo a dopravu v Dolnom Sasku, uviedol, že technológia pohonov bez emisií firme Coradia iLint poskytuje “alternatívu vhodnú pre klímu, voči bežným dieselovým vlakom.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár