Prvy_stat_zaviedol_regulaciu_slova_maso_co_okamzite_vyvolalo_kontroverziu

  • V Missouri nový zákon zakazuje spoločnostiam propagovať produkty ako mäsité, ak jedlo nepochádza z dobytka alebo hydiny, o ktoré sa niekto staral.
  • Ľudia, ktorí porušujú zákon, môžu byť pokutovaní až do výšky 1 000 USD (860 EUR) a môžu stráviť až jeden rok vo väzení.
  • Nový zákon sa vzťahuje na umelo vytvorené mäso a náhrady mäsa, ktoré sú založené na rastlinnej báze alebo na báze sóje.
  • Deň predtým, ako zákon nadobudol účinnosť, štyri organizácie zažalovali štát Missouri a tvrdia, že zákon zníži konkurenciu v priemysle rastlinnej výroby.

Missouri sa stal prvým štátom, ktorý reguluje používanie slova “mäso”. Zákon, ktorý nadobudol účinnosť len nedávno, hovorí, že spoločnosti nemôžu označiť výrobok ako “mäso“, ak nie je vyrobené z dobytka alebo hydiny.”

Nový zákon sa vzťahuje na umelo vytvorené mäso, ktoré sa vyrába vyvíjaním živočíšnych buniek v laboratóriu, ako aj na náhrady mäsa, ktoré sú na báze sóje alebo rastlín. Ktokoľvek, kto porušuje zákon, môže byť pokutovaný až do výšky 1 000 amerických dolárov a stráviť až jeden rok vo väzení.
Umelé mäso ešte nie je komerčne dostupné, ale rastlinné a sójové mäsové náhrady sa nachádzajú na väčšine regálov s potravinami.

Niektorí priaznivci zákona tvrdia, že spotrebitelia môžu byť pomýlení rastlinnými proteínmi a “mäsom“ vyrobeným zo sóje a hrášku. Mike Deering, výkonný viceprezident Missouri Cattlemen’s Association, pre The New York Times povedal, že zákon má pomôcť spotrebiteľom spoznať výrobky, ktoré kupujú.

Zákon zároveň vytvára problém pre spoločnosti ako Tofurky, ktoré musia určiť, aký jazyk sa má používať pri marketingu produktov ako klobásky Chorizo či hot-dogov, ktoré mäso neobsahujú.

Niekoľko podnikov, ktoré vyrábali “mäso“ na rastlinnej báze, v posledných rokoch zanikli, vrátane Beyond Meat and Impossible Foods. Dnešný Impossible Slider je predávaný iba vo White Castle, prvom reťazci rýchleho občerstvenia, ktorý ho kedy ponúkal.

Pre mnohých priaznivcov týchto mäsitých alternatív je nový zákon Missouri čistou cenzúrou.

Stephen Wells, výkonný riaditeľ fondu Animal Legal Defense Fund, vo vyhlásení uviedol: „Missouri sa snaží ovplyvniť trh s mäsom, aby profitoval zo živočíšnej výroby a priemyslu a umlčal alternatívnych výrobcov. Tento zákon porušuje rôzne ústavné zákony vrátane slobody prejavu, čo by malo zaujímať každého, bez ohľadu na to o aký priemysel sa jedná.”

Ako odpoveď na návrh zákona, ktorý prešiel v máji, už štyri organizácie zažalovali štát Missouri v snahe zabrániť uvedeniu zákona do platnosti. Tofurky, The Good Food Institute, Animal Legal Defense Fund a American Civil Liberties Union of Missouri povedali, že zákon zníži konkurenciu medzi spoločnosťami, ktoré podnikajú v priemysle rastlinnej výroby.

Pokiaľ ide o umelé mäso, nie je jasné, či regulácia týchto výrobkov spadá pod Food and Drug Administration alebo US Department of Agriculture. FDA podporuje väčšina popredných potravinových startupov zo Silicon Valley, zatiaľ čo väčšina tradičných výrobcov mäsa preferuje, aby kontrolu prevzala USDA.

Súvisiace: Krajiny, kde ľudia najviac konzumujú mäso

Právnik Ivan Wasserman, ktorý sa zameriava na odvetvie potravín, The Times povedal, že nárast súdnych sporov by mohol viesť k väčšej regulácii zo strany FDA.

Ďalej uviedol: „Ak existujú zákony, ktoré tvrdia, že tieto spoločnosti podviedli spotrebiteľov, tak si myslím, že existujú určité kroky na národnej úrovni, ktoré môže FDA podniknúť a tým aj presne zadefinovať, čo sa môže nazývať hot-dogom.”

Niektoré inštitúcie, vrátane American Farm Bureau Federation a National Chicken Council, už kontaktovali prezidenta Donalda Trumpa a žiadali, aby vláda zasiahla a aby USDA zabezpečila to, že výrobky z umelého mäsa budú obchodované spôsobom, ktorý poskytuje rovnaké podmienky na trhu pre každého.

Preložil: Jakub Harman

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár