Ako niekto kto strávil väčšinu mojej kariéry v oblasti finančného plánovania, ma nikdy nebudete počuť povedať „ je to v poriadku“  nesporiť si. Finančná rezerva – ideálne vo výške 3-6 mesačných výdavkov – spraví život citeľne ľahší.

Avšak, mimo moje povolanie, som typ človeka – “prišiel som a získal som”.

Mnoho z nás začína svoju kariéru už zadlžených vďaka študentským pôžičkám. Sťahujeme sa do veľkých miest hľadajúc prestíž, robíme málo platenú prácu a dúfame, že pár rokov platenia dlhov nám splatí tie veľké. Tlačíme sa so spolubývajúcimi v maličkom byte, jeme „vifonky“, namiesto verejnej dopravy sa radšej prejdeme a platíme za večeru z automatu. Ak náš život vyzerá užasne na sociálnych sieťach tak je to len preto, lebo vieme ako ušetriť keď sme vonku. Napríklad víno zadarmo na umeleckej výstave.

Dychtivo čítame články o šetrení dúfajúc, že nájdeme nejaký tip ktorý sme prehliadli, ale zistíme , že sú úplne zbytočné. „Vynechajte sušiareň! Týždennú manikúru zmeňte za mesačnú! Stravujte sa v reštaurácii raz za týždeň!“ Preboha, ja som šťastný keď mám dosť peňazí, aby som si vypral.

Súvisiace: 10 kľúčových znakov ľudí, ktorí žijú bez dlhov

Tak ako skutočne ušetriť?

1) Buďte úprimný o tom kde utrácate

Strávte jeden mesiac študovaním kde utrácate. Mali by ste mať už určitý zmysel pre finančnú povinnosť: nájom, dlhy, mobil, internet. Kam ide zvyšok vašich peňazí a je možnosť ušetriť? Tu k sebe musíte byť tvrdý. Chodíte do práce taxíkom pretože ste zaspali? Míňate veľa v bare? Kupujete veľa potravín ktoré zhnijú skôr ako ich spotrebujete? Kupujete časopisy?

Zistite chovanie ktoré vás dostalo do problémov a uvidíte či je v poriadku. Možno vaše časopisy za 10eur mesačne zabraňujú tomu aby ste utrácali viacej na oblečení. Alebo chodíte taxíkom pretože robíte nadčasy a chodiť peši je v noci nebezpečné. Kľúčom je porozumieť tomu kam vaše peniaze idú a ušetriť kde sa dá.

2) Žite v rámci svojich prostriedkov

Viete koľko mesačne miniete?

Teraz keď viete koľko mesačne miniete uistite sa, že suma ktorú ušetríte je väčšia alebo aspoň rovná tomu, koľko miniete.
Toto je malý krôčik k finančnej stabilite.

Pamätajte , že chcete naozaj šetriť peniaze, a dôležitosť nebyť v dlhoch nesmie byt bagatelizovaná. Ak na konci mesiace skončíte v červených číslach, preskúmajte každý cent, čo ste minuli.

Ak ste ušetrili, gratulujeme, ste na správnej ceste !

3) Ušetrite extra hotovosť

Možno dostanete od rodiny alebo priateľov na narodeniny nejakú extra hotovosť, alebo sa pritrafí nejaké to euro navyše. Založte si núdzový účet, kde si odložíte tieto peniaze. Založte si ho v inej banke a schovajte kreditnú kartu pred sebou. Ak máte nejakú rezervu na výplatnej páske, pošlite na tejto účet 25 alebo viac eur týždenne/mesačne. Bude to síce chvíľu trvať, kým dosiahnete 3-6 mesačné zásoby, ale aspoň budete šetriť.

4) Buďte detalistami

Niekedy tie peniaze jednoducho nie sú. Ak ste si stále nič neušetrili, preskúmajte svoje výdavky podrobnejšie. Môžete svoju situáciu nejako zmeniť? Pribrať do bytu ďalšieho spolubývajúceho? Žiť nejaký čas u rodičov? Nájsť si ďalšiu prácu?

Súvisiace: 6 jednoduchých stratégií pre hospodárenie s peniazmi

5) Nevzdávajte to !

Nič si nešetriť z vás nerobí zlého človeka alebo neodmysliteľne nezodpovedného. Iba pár ľudí žije skutočne život ktorý ukazuje na sociálnych sieťach, zvyšok mladých ľudí je na tom horšie. Navzdory tomuto faktu, toto nesmie byť výhovorka pre robenie zlých rozhodnutí. Skutočnosť , že mnoho mladých ľudí živorí by mala uľahčiť priznať si úprimne situáciu pred vašou rodinou, priateľmi a hlavne sebou samým .

Preto zostaňte v pozore a nájdete cestu k úspechu – aj keď bude trošku hrboľatá.

Preložil: Ondrej Bacik

Zdroj: Levo League 

Facebook komentár