Ruský prezident Vladimír Putin a prezident USA Joe Biden.

Ruský prezident Vladimír Putin a prezident USA Joe Biden.

Ruský prezident Vladimír Putin dnes kritizoval rastúci vplyv amerických gigantov z oblasti sociálnych médií a uviedol, že ich vplyv na spoločnosť znamená, že v súčasnosti sú schopné konkurovať zvoleným vládam.

Putin vo svojom prejave na virtuálnom samite v Davose po prvý raz od roku 2009 diskutoval o širokej škále tém, vrátane pandémie koronavírusov, jeho nedávnom telefonáte s americkom prezidentom Joeom Bidenom, či hospodárskej nerovnosti po celom svete.

Putin sa nevyjadril o uväznenom kritikovi Kremľa – Alexejovi Navaľnom.

Putin prostredníctvom videorozhovoru uviedol: “Digitálni giganti hrajú v širšej spoločnosti čoraz významnejšiu úlohu.”

S odvolaním sa na nedávne udalosti, čo sa týka politického vývoja v USA, uviedol: “Aktuálne prebiehajú diskusie o vplyve ekonomických gigantov, je tak?” V určitých oblastiach konkurujú štátom a ich publikum môže zahŕňať milióny a milióny používateľov.“

“Je však dôležité sa spýtať, ako dobre tento monopolizmus koreluje s verejným záujmom?

Putin konkrétne nemenoval žiadne technologické spoločnosti.

Jeho vyjadrenia k nedávnym politickým udalostiam v USA zdanlivo poukázali na spoločnosti sociálnych médií, ako sú Facebook, Instagram a Twitter, ktoré uvalili zákaz na bývalého prezidenta Donalda Trumpa po tom, čo jeho priaznivci 6. januára násilne zaútočili na Kapitol.

Dokonca nedávno, materská skupina spoločnosti Google – Alphabet uviedla, že bude blokovať svoj vyhľadávač pre užívateľov v Austrálii v prípade, že vláda pokročí so svojimi plánmi ohľadom zavedenia nového kódu, ktorý by ju a gigant Facebook nútil k plateniu poplatkov mediálnym spoločnostiam za právo používať ich obsah.

Spor je súčasťou rastúceho trendu pokusov o reguláciu “Big Tech” (Veľkých Technologických Gigantov).

Navaľnyj

Putinove vyjadrenia zo samitu v Davose prichádzajú v čase, keď predstavitelia západných vlád zvažujú možnosť využitia nových sankcií proti Moskve, v súvislosti so zatknutím Navaľného.

V rámci vzdorujúcej sa výzvy pre Putina boli cez víkend masové demonštrácie vo viac ako 100 mestách, kde desaťtisíce ľudí protestovali proti zadržaniu vodcu opozície.

Spojenci Navaľného v najbližších dňoch vyzvali k ďalším protestom, aby bol tlak na Kremeľ udržaný.

Ministri zahraničia z USA, Veľkej Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska a Japonska, ako aj vysoký predstaviteľ Európskej únie odsúdili „politicky motivované“ zatknutie Navaľného.

Skupina tiež vyzvala na okamžité a bezpodmienečné prepustenie Navaľného a vyjadrila „hlboké znepokojenie nad zadržaním tisícov demonštrantov a novinárov“.

V reakcii na výzvy pre okamžité prepustenie Navaľného z väzby Kremeľ už skôr uviedol, že Navaľného prípad dostal na Západe „umelo vytvorený“ záujem.

Hovor s Bidenom

Prezident Joe Biden v utorok osobitne telefonoval s Putinom, čo bolo prvýkrát od jeho inaugurácie zo začiatku tohto mesiaca. S ruským prezidentom diskutovali ohľadom niekoľkých problémov, vrátane otravy Navaľného.

Vo vyhlásení Bieleho domu sa uvádza: “Biden varoval Putina, že USA budú tvrdo konať v obrane svojich národných záujmov v reakcii na kroky Ruska, ktoré poškodzujú nás alebo našich spojencov.“

Navaľnyj, ktorý je všeobecne považovaný za najvýznamnejšieho a najodhodlanejšieho Putinovho kritika, bol ruskými orgánmi uväznený 17. januára, keď jeho let z nemeckého Berlína pristál na moskovskom letisku.

Následne mu bolo nariadené zadržanie na 30 dní, až do 15. februára a hrozí mu niekoľkoročné väzenie.

Bolo to prvýkrát, čo sa Navaľnyj vrátil do krajiny, odkedy bol vlani v lete otrávený.

Navaľnyj sa zotavoval v Nemecku po tom, čo s kúskom šťastia prežil to, čo sa odvtedy nezávisle potvrdilo ako otrava nervovým agentom Novichokom, z 20. augusta.

44-ročný muž je presvedčený, že Putin túto otravu nariadil a údajne v októbri minulého roka uviedol, že nevidí žiadne iné vysvetlenie.

Putinova vláda popiera, že by Navaľného otrávila, hoci investigatívni reportéri odvtedy zverejnili dôkazy na podporu Navaľného tvrdení.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, BBC

Facebook komentár