Poznámka redakcie : Nedávno sme narazili na Quora (webová stránka s otázkami a odpoveďami…pozn. prekladateľa) na zaujímavú otázku “Mám 25 rokov a nedávno som zdedil 5 000 000 dolárov. Ako to ovplyvní môj životný plán ?”

Nižšie sme publikovali plnú odpoveď jedného z užívateľov otázkového portálu Quora.

Veľa záleží od okolností. Si v tejto chvíli spokojný ? Nasleduješ svoj životný plán ? (Sláva pre tých, čo majú plán!)

Súvisiace: 19 zásad, ktoré Vám milionár od vedľa nepovie

Skús hrať túto hru : Čo by si urobil zajtra inak, ak by si náhle dostal X dolárov ? pre rôzne hodnoty X. Hral som to s priateľmi a je to fascinujúce. Niektorí ľudia majú najrôznejšie fantázie, ktoré zvyčajne niesú možné pre vačšinu hodnôt X (a už vôbec nie pre 5 miliónov dolárov). Potom čo o tom trochu popremýšlaš a zahráš si niekoľko kôl, zistíš že “nič moc”. Ja by som ešte stále vstával, jedol rovnaké raňajky, chodil do práce a občas si zašiel s priateľmi zabaviť sa.

Skutočnosťou je, že dnes v USA (a väčšine západných krajín) je 5 miliónov dolárov veľká vec pre jedinca ale “nič moc” pre všetkých. Dá ti to možnosť (smer) ako byť nadpriemer v strednej vrstve, ale nieje to náhly vstup do vysokého života, ktorý je vykreslený vo filmoch, televízii alebo v časopisoch. Pre Teba samotného je to sloboda od nutnosti pracovať a niejaké pekné dovolenky, ale nieje to jachta, súkromné lietadlo alebo zámok v každej krajine.  

Daj si pozor na nudu. Môj 87-ročný, stále aktívny otec s obľubou hovorí : Musíš mať ráno dôvod vstávať. Pokiaľ máš “vnútorné volanie” udržať si prácu, ktorú si užívaš. Najmä v USA, a špeciálne 25-ročný, práca je dôležitým sociálnym východiskom.

Súvisiace: 77 dôvodov prečo zle hospodárite s peniazmi

Ži podľa svojho uváženia a buď veľkorysý k okoliu. Urobí Ťa to šťastnejším ako povýšiť svoj životný štýl aby zodpovedal tvojmu imaniu. Pre podrobnejšie vysvetlenie skús : Čo sú to Hedonic adaptácie a ako je možné premeniť ich v Sukka ?  Môžem osobne ručiť za to, že to vychádza z mojich skúseností života na rôznych miestach a na rôznych úrovniach. Tiež rozlišuj “Len to raz skúsim” od “Nemôžem si to dovoliť teraz”. Niektoré dvere už nemusia byť otvorené.

Gratulujem a prajem veľa šťastia.

Preložila: Monika Vreteničková 

Zdroj: Quora, MSN

Facebook komentár