Rast_Uber_u_sa_v_roku_2018_dramaticky_spomalil

V roku 2018, čo bol prvým rokom kedy bol generálnym riaditeľom spoločnosti Uber – Dara Khosrowshahi, jeho spoločnosť zúžila straty a pokračuje v raste tržieb, hoci pomalšie ako v predchádzajúcom roku.

Podľa vlastných finančných údajov súkromnej spoločnosti celkové príjmy za rok 2018 dosiahli 11,3 miliárd dolárov, čo je medziročný nárast o 43 percent. Znamená to spomalenie zo 61% rastu v roku 2017.

Hrubé rezervácie alebo sumy vyberané pred vyplácaním vodičov za rok vzrástli na 50 miliárd dolárov, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o 45 percent. Ich upravené straty v roku 2018 poklesli o 15 percent na 1,8 miliardy dolárov, čo je pokles z 2,2 miliardy dolárov v roku 2017. Tento údaj vylučuje príjmy spoločností z Ruska a juhovýchodnej Ázie. Vrátane týchto dvoch krajín pochádzajúcich od spoločností Yandex a Grab, spoločnosť Uber v skutočnosti zaznamenala zisk vo výške 370 miliónov dolárov. Zostatky účtovania podľa GAAP v roku 2017 predstavovali 4,5 miliardy dolárov.

Khosrowshahi prevzal Uber v novembri 2017 od zakladateľa Travisa Kalanicka. Zdedil spoločnosť, ktorá rástla rýchlo, ale v zámorí prichádza o miliardy, čelí kontroverzným témam a bojom so vrámci vlastnej správnej rady. Jedným z jeho prvých krokov bol odchod z Ruska. O niekoľko mesiacov neskôr predával nerentabilné podnikanie spoločnosti Uber v juhovýchodnej Ázii.

Zároveň najal CFO (finančného riaditeľa) a COO (prevádzkového riaditeľa) a doteraz sa zdá byť na dobrej ceste, aby v tomto roku úspešne vykonal verejnú emisiu akcií (IPO).

Súčasne Khosrowshahi zrealizoval rozsiahle nákladné stávky, ako je napríklad získanie stratupu elektro-kolobežiek a zdieľania bicyklov Jump a zdvojnásobenie rozšírenia značky Uber Eats.

V rámci prípravy na svoje IPO (počiatočná verejná ponuka akcií) v roku 2019 sa Uber presadzuje ako plnohodnotná platforma pre dopravu a logistiku, nielen pre služby okolo prepravy. Spoločnosť dúfa, že jej ďalšie projekty, ako aj rozvoj lietajúcich automobilov pomôže jej výsledkom dobudúcna. Avšak tieto segmenty sú pre Uber nákladné, ale bude to mať vplyv až na dlhodobú ziskovosť spoločnosti Uber.

Štvrťročne spoločnosť Uber aj naďalej hlási ťažké straty a spomaľuje rast.

Vo štvrtom štvrťroku roku 2018 spoločnosť Uber oznámila upravenú stratu vo výške 768 miliónov dolárov.

Celkové rezervácie za štvrtý štvrťrok dosiahli 14,2 miliardy dolárov, čo je o 37 percent viac ako v rovnakom štvrťroku pred rokom. Jedná sa o najvyššiu úroveň, aká kedy bola zaznamenaná. Príjmy za štvrťrok dosiahli 3 miliardy dolárov, čo je o 25 percent viac ako v rovnakom štvrťroku minulého roka.

Súvisiace: Mestá začínajú poskytovať elektrickým kolobežkám druhú šancu

Percento príjmov Uberu za každú hrubú rezerváciu v štvrtom štvrťroku klesla. Spoločnosť investorom uviedla, že pokles je spôsobený pokračujúcimi investíciami do nových obchodných divízií a rastúcej konkurencie.

Spoločnosť Uber v súčasnosti považuje oblasť potravín za súčasť svojho hlavného podnikania, spoločne so službami okolo prepravy. Zatiaľ čo v štvrtom štvrťroku divízia UberEats nedosiahla navýšenie podielu, tento segment v 3. štvrťroku predstavoval 17 percent jej podnikania. V októbri uviedli, že do konca roka 2018 spoločnosť Uber rozšíri svoje možnosti okolo dodania potravín na 70 percent USA.

UberEats.

UberEats.

 

Spoločnosť Uber môže použiť finančné prostriedky z verejnej ponuky akcií (IPO), aby zvýšila svoj podiel na trhu. Výskumná spoločnosť Second Measure ukazuje, že Lyft – najväčší konkurent Uberu pre USA za posledný rok získal 28,9% podiel na trhu. Lyft sa taktiež v tomto roku pripravuje na IPO a obe spoločnosti prišli s veľmi podobným oznámením, keďže žiadosť o IPO Uber aj Lyft podali v ten istý deň.

Finančný riaditeľ spoločnosti Uber, Nelson Chai, označil rok 2018 za najsilnejší v histórií spoločnosti.

Chai vo vyhlásení poznamenal: “4Q nastavil ďalší rekordné hodnoty pre angažovanosť na našej platforme,” … “V roku 2018 sme udržiavali vedúcu pozíciu vo všetkých regiónoch, v ktorých podnikáme, divízia Uber Freight v USA získala zaujímavú trakciu, elektronické kolobežky Jump sú na cestách v dvanástich mestách a veríme, že Uber Eats sa stane najväčším online obchodom s potravinami mimo Číny, založený na základe objednávok.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár