Začiatkom októbra prognostický model recesie vyvinutý Marcellom Chauvetom a Jeremym Pigerom dosiahol to, čo sa javí byť kritickou hranicou pre očakávanie recesie v USA vo veľmi blízkej budúcnosti.

Broker Joshua Brown komentuje (HT: Nenormálne výnosy)

Vidíte percentuálnu hodnotu na ľavej strane tabuľky? 20% je úroveň. Nikdy sme nedosiahli túto úroveň a nemali recesiu. V roku 2006 sme sa dostali blízko (18%), ale tá veľká osobitná recesia sa  tvorila rok a pol. Všimnite si, sme znova späť na tej 20% línií. A nenapadá ma nič, čo drží vedúce indikátory od toho pohybu cez to na vrchol – fiškálny útes mohol len uháňať jej vzostup.

Jednu vec, ktorú by sme mali všimnúť, sú údaje v grafe zahŕňajúce len obdobie augusta 2012 – je to oneskorená reakcia na rozvíjajúcu sa situáciu. Pravdepodobnosť recesie v USA zrazu narástla na úroveň 20% z 2% úrovne zaznamenanej mesiac skôr.

Ak sa to stane, máme tu ďalší indikátor, ktorý dal nepatrne skorší signál, že ekonomika USA smeruje smerom k recesií: počet verejne obchodovateľných spoločností, ktoré konali znížením svojich dividend. Tu je to, čo údaje ukazovali až do konca septembra.

Chceli by sme byť schopní aktualizovať  graf až do októbra 2012, avšak následky hurikánu Sandy mali dopad na operácie Standard and Poor`s, čo oneskorilo akčné podanie správy aktualizácie dividend S&P (tabuľka excelu)

Akonáhle bola táto správa aktualizovaná, pošleme aktualizovanú verziu nášho grafu. Medzitým by sme mali poznamenať, že tento trend smerujúci k recesií sa zdal byť prihodený nezávisle od hocijakého hluku konajúci sa vo Washingtone D.C s vzhľadom na fiškálny útes, ktorý je potvrdený Chauvet – Pigerovým prognostickým modelom recesie, ktorý neposudzuje tento scenár.

Blízko budeme tým, že zaznamenáme, že to, čo vidíme na dividendách nie je výsledkom reakcií na to, čo sme opisovali ako „dividendový útes“. Neexistuje naozaj žiadny zhon pre spoločnosti, aby oznámili zníženie dividend tento rok. Miesto toho sú stimuly také, že spoločnosti by skôr oznámili špeciálne dividendové platby na porazenie príchodu vyšších daní pre dividendové príjmy plánované začiatkom roka 2013, meškaním vyhlásenia hocijakých plánov, ktoré by mohli vyvolávať zníženie dividend počas Nového roku.

Predchádzajúce politické  výpočty

Naše predchádzajúce príspevky o rastúcej pravdepodobnosti recesie vychádzajú z počtu spoločností, pôsobiacich v USA, znižujúce svoje dividendy, zobrazené v obrátenom chronologickom poradí:

Zdroj: Political Calculations

Facebook komentár