Rebríček najziskovejších spoločností pre rok 2019.

Rebríček najziskovejších spoločností pre rok 2019.

Podľa správy z časopisu Fortune Global 500 bola Saudi Aramco pre rok 2019 stále najziskovejšou spoločnosťou na svete. Ale pri pohľade na výsledky spoločnosti v 2. štvrťroku (ktoré boli zverejnené počas tohto mesiaca) by sa táto jej nadvláda mohla skončiť tak rýchlo, ako začala.

Saudská štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco, ktorá sa pripravovala na verejnú emisiu akcií, prišla s prvým zverejnením svojich ziskov. Za rok 2018 dosiahli hodnotu 111,1 miliárd dolárov a následne tým značne prekročili zisky iných spoločností. Po tom, ako sa spoločnosť koncom roka 2019 konečne stala verejnou spoločnosťou obchodovanou na burze, zisk v spomínanom roku dosiahol hodnotu 88,2 miliárd dolárov, čo je stále najvyššou hodnotou na svete. Z dôvodu poklesu cien ropy a nesúladu názorov spomedzi členmi kartelu OPEC je spoločnosť v roku 2020 na ceste k zarobeniu menej ako 50 miliárd dolárov.

Tým by sa ropný gigant zaradil na zoznam najziskovejších spoločností na svete za investičnou spoločnosťou Berkshire Hathaway a Apple. Obidve skupiny doteraz v roku 2020 navyšijú svoje zisky aj napriek pandémii koronavírusov.

Keďže zisky sú známe iba pre verejne kótované spoločnosti alebo subjekty, ktoré sa chcú stať kótovanými na burze cenných papierov, zisky veľkého počtu spoločností na celom svete, najmä štátnych spoločností, zostávajú neznáme a nie sú na zozname zahrnuté.

Tento graf zobrazuje najziskovejšie verejne kótované spoločnosti sveta pre rok 2019.

Rebricek_najziskovejsich_spolocnosti_sveta_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Statista

Facebook komentár