Recesia_bude_nakoniec_ovela_horsia_ako_MMF_ocakaval

Medzinárodný menový fond znížil svoje celosvetové ekonomické predpovede na rok 2020 s tým, že pandémia koronavírusu spôsobuje omnoho silnejšiu recesiu a pomalšie oživenie, ako sa pôvodne očakávalo.

Organizácia v stredu uviedla, že globálne HDP sa tento rok zníži o 4,9%, čo je omnoho menej ako jej odhad z apríla, kedy predpokladal zníženie len o 3%.

Táto zmena predpovedí nasleduje už aj tak v rámci najhlbšieho prepadu od Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch.

Podľa MMF pandémia predstavuje „bezprecedentný pokles globálnej aktivity“. Podľa ich vyjadrení by zároveň celosvetový trh práce mal čeliť „katastrofickému“ zásahu, keďže pohyby mimo domova sú v niektorých krajinách aj naďalej obmedzované, spoločnosti pristúpili k obmedzeniu investícií ako aj výraznému poklesu spotrebiteľských výdavkov.

MMF vo svojej správe uviedol: „Pandémia Covid-19 mala v prvej polovici roku 2020 negatívnejší vplyv na aktivitu, ako sa očakávalo a oživenie by malo byť postupnejšie, ako sme pôvodne predpokladali.“

Výhľad je o niečo pozitívnejší ako výhľad Svetovej banky a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktoré nedávno predpovedali, že celosvetové HDP by sa pred návratom v roku 2021 malo znížiť o 5,2%, respektíve až o 6%.

MMF však vo svojej predpovedi varoval pred „vyššou než obvyklou mierou neistoty“, keďže vychádza z množstva predpokladov, vrátane stabilných finančných podmienok.

Poukázal na ťažkosti pri mapovaní trajektórie vírusu a opatrení na jeho zastavenie, ako aj na vplyvu dobrovoľného obmedzeniu sociálneho kontaktu na výdavky, ale aj na dôsledky nových bezpečnostných opatrení na pracovisku a pretrvávajúcu nezamestnanosť.

Aj keď očakáva, že v roku 2020 bude každý región čeliť recesii, medzi jednotlivými ekonomikami by mali byť „zásadné rozdiely“.

Recesia_bude_nakoniec_ovela_horsia_ako_MMF_ocakaval

Očakáva, že Čína, ktorá prechádza náhlym zotavením, zaznamená rast o 1%, čiastočne z dôvodu podpory politiky zo strany vlády. MMF zároveň odhaduje, že ekonomika Indie sa po dlhšom zablokovaní a pomalšom zotavení, ako sa očakávalo, zníži o 4,5%.

Súvisiace: Tento plán obnovy z pandémie za 3 bilióny by mohol vyriešiť aj klimatickú krízu

Zároveň odhadujú, že ekonomika USA prepadne až o 8%, zatiaľ čo ekonomická produkcia v 19 krajinách, ktoré používajú euro, by sa mohla znížiť o 10,2%.

Krajiny Latinskej Ameriky, ktoré stále bojujú s vírusom, budú taktiež ťažko zasiahnuté. Očakávajú, že ekonomika Brazílie sa zníži o 9,1%, zatiaľ čo HDP Mexika by mohla poklesnúť až o 10,5%.

MMF očakáva, že globálna ekonomika v roku 2021 porastie o 5,4%, čo je stále menej ako prognózy pred koronavírusom, ktorá bola na úrovni 6,5 percentuálneho bodu. Skupina uviedla, že však veľa závisí od pokračujúcej podpory stimulov. Vlády podľa MMF zatiaľ oznámili fiškálne opatrenia vo výške takmer 11 biliónov dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár