Vedúci bankový regulátor v Európe vydal dôrazné varovanie o rizikách meny Bitcoin a poznamenal informácie, že môže zvážiť reguláciu virtuálnej meny, ako ich globálna popularita rastie.

V správe z konca týždňa Európsky orgán pre bankovníctvo spotrebiteľov varoval, že každá investícia do Bitcoin-u by sa mohla stať bezcennou. Taktiež vydal varovanie ohľadom toho, že digitálne meny sú úplne neregulované, čím sú ľudia môžu ľudia ostať bez ochrany v prípade, že by prišlo ku krachu.

( Súvisiace: Ron Paul: Bitcoin by mohla prispieť k “zničeniu amerického dolára” )

Veľkí investori, lidri zo sektora technológií a každodenní spotrebitelia navyšujú ich podiely v mene Bitcoin na nádeji, že sa jedného dňa stane legitímnou globálnou menou.

Táto “krypto-mena” v tomto roku zaznamenala výrazny nárast hodnoty – od zhruba 13 dolárov v januári na vrchol nad 1200 dolárov – a v piatok sa na burze Mt.Gox obchodovala na úrovni 921 dolárov. Táto mena je náchylná k ťažkým cenovým výkyvom.

Bitcoin počas tohto týždňa získala ďalšieho veľkého investora zo Silicon Valley – firmu rizikového kapitálu firmy Andreessen Horowitz. Spoločnosť investuje zhruba 20 miliónov dolárov do Coinbase, ktorý ponúka platobný systém pre túto digitálnu menu, čo užívateľom umožňuje kupovať, predávať a používať bitcoiny vo svete.

Ale správa o EBA varovala, že tieto druhy “digitálnej peňaženky”, sú v nebezpečenstve, ak budú napadnuté hackermi, z čoho dôvodu by mohli investori prísť naprázdno.

( Súvisiace: Vývoj meny Bitcoin má rovnaké črty, ako bublina z roku 1711 )

Program meny Bitcoin bol anonymne vytvorený v roku 2009. Na rozdiel od tradičných peňazí, bitcoiny nie sú riadené ústredným orgánom.

Poča minulého týždňa Čínska centrálna banka vydala nové pravidlá, ktoré finančným inštitúciám zakazujú vykonávať obchody v tejto vurtuálnej mene.

( Súvisiace: Vysvetlenie: Ako funguje digitálna mena Bitcoin  )

Ale mena Bitcoin od vedúcich predstaviteľov dostala aj pozitívne vyjadrenia – napr. zo strany úradníkov Federálneho rezervného systému, vrátane predsedu Bena Bernankeho, ktorý povedal, že táto mena “môže udržať svoj dlhodobý sľub” v rámci medzinárodného platobného systému.

Zdroj: Global Post

Facebook komentár