Regulatori_sa_obavaju_kryptomien_a_mozu_mat_dobry_dovod_2018

•Regulátori zaviedli rázne opatrenia na trhu kryptomien
•Krypto mutácie zvyšujú počet krypto-mincí a tým znižujú ich hodnotu
•Kryptomeny z dlhodobého hľadiska nemôžu byť “naozajstné” peniaze a potrebujú politickú intervenciu

Augustín Carstens, ktorý je generálnym manažérom v Bank for International Settlements/Banka pre medzinárodné platby (BIS) a bývalý guvernér Centrálnej Banky Mexika poznamenal, že oficiálne opatrenia na celom kryptotrhu nabrali nový rozmer. V nedávnej prednáške vo Frankfurte odhalil svoje predpoklady s indikáciami toho, čo môže prísť. Objasnil hlavnú obavu: “Ekosystém kryptomien predstavuje hrozbu pre celý finančný system.“

Tu je niekoľko bodov, z jeho prednášky:

Povedal: “Vidíme niekoľko typov podvodov, ktoré so sebou priniesli rôzne privátne kryptomeny, ktoré sa začali po Bitcoine objavovať.”

Znehodnotenie

“Pri Bitcoine majú podobu rozvetvenia (ang. Fork), čo znamená, že vývojári vytvoria klon Bitcoinového softvéru, vypustia do obehu pod novým menom a novou menou, prípadne s pridanými vlastnosťami alebo upravenými algoritmamy. Zámer je často profitovanie na verejne známej popularite Bitcoinu, s cieľom zarobiť slušné peniaze.”

“Minulý rok bolo vykonaných 19 rozvetvení Bitcoinu, vrátane Bitcoin Cash, Bitcoin Gold a Bitcoin Diamon. Mnoho ďalších rozvetvení môže pribudnúť. Napokon, všetko čo je potrebné je tím bystrých programátorov a nové chytľavé meno pre novú menu.

“Tieto nové meny znehodnocujú hodnotu existujúcich až do bodu kedy niektoré z nich nemajú žiadnu ekonomickú hodnotu.” Momentálne je na trhu 1500 kryptomien, zatiaľ čo pred pár rokmi ich tu bolo len zopár.

Súvisiace: Čo by mohlo zabiť boom Bitcoinu?

Aj keď ponuka každého typu digitálnych mincí je obmedzená, množenie nových kryptomien naznačuje, že celková ponuka kryptomien je neobmedzená. Vzhľadom na skúsenosti so znehodnocovaním mien z minulosti a množstvo nových mien, by bolo vhodné aby sa každý na chvíľu zamyslel.”

Dôvera

“Skúsenosti z histórie naznačujú, že tieto “aktíva”, pravdepodobne nie sú udržateľné ako peniaze. Kryptomeny nepatria žiadnej inštitúcii a ani nie sú kryté žiadnými autoritami. Koncentrácia ich vlastníctva, by ich mohla spraviť menej hodnotnými.”

“V skutočnosti, na ich používanie často potrebujeme nejakého sprostredkovateľa (tzv. krypto zmenárne), ktorým svoje peniaze aj zveríme.“

“Vo väčšej všeobecnosti operujú na rovnakej infraštruktúre ako celkový finančný system a na dôvere, ktorú poskytuje. To znamená, že ich výzvou je dosiahnuť dôveru v ich vlasntý system, ktorý je častým terčom kyber-útokov, straty prostriedkov a limitov v transakciách a nedostatočnej integrite trhu.”

Neefektívnosť

“Bitcoin mal predstavovať alternatívny systém platenia bez potreby vlády a bánk. Stal sa však kombináciou bubliny Ponziho schémy a prichádzajúcej katastrofy.”

“Volatilita Bitcoinu to vykresľuje a predstavuje šialený spôsob ako držať hodnotu. Minimum ľudí využíva Bitcoin ako platidlo. V skutočnosti, veľká konferencia kryptomien neumožňovala zaplatiť vstupné s Bitcoinom, pretože by to bolo drahé a pomalé. Akceptované boli iba štandardné peniaze.“

“V rozsahu v akom sa používajú, Bitcoin a jeho odnože vyzerajú viac aktraktívne pre tých, ktorí chcú platiť na čiernom trhu, skôr ako v každodenných transakciách. Navyše, jedinci ktorí sa masívne vyhýbajú plateniu daní alebo praniu peňazí, sú tí, ktorí sú ochotní žiť s extrémnou volatilitou kryptomien”

Veľký prípad pre politickú interveciu

“V praxi, experimenty centrálnych bank naznačujú, že technógia blockchain je veľmi nákladnou na prevádzkovanie a funguje pomalšie a menej efektívne ako konvenčné systémy platenia. Množstvo elektriny použité na ťaženie Bitcoinu je ohromné… čo ich činí nehospodárnymi a škodlivými pre prostredie.”

“To znamená, že fascinácia kryptomenami vyzerá viac ako špekulatívna mánia, teda viac ako spôsob elektronickej platby, s výnimkou ilegálnych aktivít. Takže autority sa dostávajú bližšie k obmedzeniu rizík, spojených s kryptomenami.”

“Jedná sa o veľký prípad pre politickú intervenciu. Ako poznamenali regulačné a dozorné agentúry, tieto aktíva môžu priniesť obavy spojené s ochranou investora a zákazníka.” Autority majú povinnosť poučiť a ochrániť investorov, zákazníkov a musia byť pripravené konať.”

“Navyše, sú tu obavy spojené s daňovými únikmi, praním peňazí a financovaním kriminálnych aktivít. Autority by mali vítať inovácie, ale namiesto toho majú povinnosť uistiť sa, že tieto technologické pokroky nebudú použité na legitimizovanie profitov z nelegálnych aktivít.”

“Centrálne banky jednajúce individuálne, alebo v spolupráci s ostatnými finančnými inštitúciami napr. bankových regulátorov a dozorcov, ministrov financií a daňových agentúr, musia byť taktiež pripravení konať, vzhľadom na ich úlohu poskytovania finančných služieb a ochranu hodnoty peňazí.”

Súvisiace:
Kľúčové problémy Bitcoinu od ECB
Buffett ku kryptomenám: “Môžem povedať takmer s istotou, že nastane zlý koniec”

“Autority musia spolupracovať s komerčnými bankami, ktoré sú v prvej línií, keďže poskytujú možnosť vykonávať výmenu peňazí za kryptomeny a umožňujú zmenárniam fungovať. Je alarmujúce, že niektoré banky zaviedli “bitcoin bankomaty”, kde je možné kúpiť, alebo predať Bitcoin. Autority sa musia uistiť, že žiadna z komerčných bánk nepodporujé bezohľadné správanie.”

“Finančné autority musia zasahovať aby udržali finančnú stabilitu. Mnohí považujú trh kryptomien za malý a s limitovanou prepojenosťou, avšak ak autority nebudú konať preventívne, je možné že sa stane viac prepojený s hlavným finančným systémom a tým ohrozí jeho stabilitu.”

“Centrálne banky teda musia byť pripravené konať ak bude nutné. Napokon kryptomeny získavajú legitímnosť vďaka hlavnému finančnému systému, takže to iste spadá pod kompetenciu centrálnych bánk.”

“Centrálne banky a finančné inštitúcie by mali dávať zvýšený pozor na dva aspekty. Prvý, uistiť sa že spojenia kryptomien s reálnymi menami nepredstavuje parazitický vzťah. Druhý, že všetci na trhu kryptomien budú mať rovnaké šance pre úspech, čo znamená – rovnaký risk, rovnaká regulácia a bez výnimiek.”

Kryptomeny nedávno čelili opäť kolapsu. Nie však taký ako technologický krach, ale väčší.

Preložil: Jakub Bombár

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TehGuardian, BBC

Facebook komentár