Náklady na reklamy pre Super Bowl stále rastú.

Náklady na reklamy pre Super Bowl stále rastú.

Reklamy na Super Bowl sú drahšie ako kedykoľvek predtým. Pre inzerentov sú však výhodnejšie ako kedykoľvek predtým.

Stanica NBC, ktorá vysielala tohtoročný zápas, v priebehu minulého týždňa oznámila, že reklamy na Super Bowl sú vypredané, pričom viacero 30-sekundových spotov sa predalo za rekordných 7 miliónov dolárov.

Prečo by inzerenti za jednu reklamu mali míňať 7 miliónov dolárov? Pretože ide o Super Bowl – vysielanie, ktoré stále sleduje približne 100 miliónov divákov, čo je v čase, kedy obľúbenosť niektorých iných veľkých športových podujatí klesá.

Nič v mediálnom svete sa nepribližuje k tomu, aby sa spoločnostiam dostalo takého zviditeľnenia, aké dokáže Super Bowl. Podľa Patricka Crakesa, bývalého výkonného riaditeľa spoločnosti Fox Sports, ktorý sa stal mediálnym konzultantom, je to čoraz dôležitejšie, keďže mediálne prostredie je čoraz fragmentovanejšie.

Crakes poznamenal: “Rozdelenie pozornosti z dôvodu streamovaniu a sociálnym médiám robí Super Bowl dôležitejším ako kedykoľvek predtým,” … “Ak podnikáte s NFL a ponúknete reklamu počas Super Bowlu, ste skutočným hráčom.”

Crakes dodal, že existujú aj príklady veľkých úspechov, kedy to pomáha budovať značky.

Ďalej uviedol: “Pozrime sa na spoločnosti ako GoDaddy. GoDaddy roky investovala do Super Bowlu, urobila veľa bláznivých vecí, aby v ňom upútala pozornosť, a ich biznisu to jednoznačne pomohlo,” … “Myslím si, že sa jedná o skvelú investícia, aj napriek tejto ceny.”

“Blížiš sa k 500 miliónom dolárov”

Super Bowl a reklamy, ktoré s ním prichádzajú sú tiež skvelou investíciou pre siete.

Zatiaľ nevieme, čo NBC zarobí na príjmoch z reklamy za tohtoročné vysielanie. Podľa Tima Calkinsa, ktorý je profesorom marketingu na Northwestern University’s Kellogg School of Management, to však pravdepodobne bude značne navýšení výsledok.

Calkins ďalej uviedol: “Pravdepodobne sa jedná o približne 70 reklám, takže pre stanicu NBC sa jedná o príjmy z hry v hodnote približne k 500 miliónom dolárov,” … “A to, mimochodom, len počas hry. To sa nepočíta s reklamami pred zápasom, po zápase a všetky ostatné príležitosti na spustenie ďalších reklám.”

Napríklad, minuloročný Super Bowl podľa výskumnej spoločnosti Kantar dosiahol príjmy z reklamy na hodnote 434,5 milióna dolárov. To je viac ako finále bejzbalovej Svetovej série a NBA a jedná sa druhé miesto po olympijských hrách, ktoré sa konajú v priebehu niekoľkých týždňov.

Spoločnosť Kantar poznamenala, že tohtoročný zápas, v ktorom sa postavil klub Cincinnati Bengals proti Los Angeles Rams, podľa predpokladov prekoná minuloročné čísla.

Calkins ďalej poznamenal: “500 miliónov dolárov je veľa peňazí pre každého, ale vo svete médií sú spoty v Super Bowle na úplne inej úrovni,” … “To je dôvod, prečo je NFL taká cenná športová franšíza, pretože tu, za účasť na týchto podujatiach existuje možnosť účtovania si väčších finančných prostriedkov voči inzerentom.”

“Veľa ľudí, ktorí sledujú Super Bowl, sa o hru v skutočnosti nezaujímajú.”

Televízia prechádza rýchlou transformáciou kvôli revolúcii v oblasti streamovania, ale NFL je naďalej jedným zo základných kameňov hodnotenia tradičných sietí.

Sledovanosť ligy v základnej časti 2021 oproti minulému roku vzrástla celkovo približne o 10 %, čo jej v priemere na zápas prinieslo 17,1 milióna divákov.

To je podľa ligy najvyšší priemer pravidelnej sezóny od roku 2015 a prichádza v čase, keď hodnotenia iných veľkých “živých“ podujatí (napríklad odovzdávania cien Oskarov) zaznamenávajú rekordne nízke hodnoty.

Calkins vysvetlil, že pre siete ako NBC existujú „dve veľké výhody“ z podnikania s NFL a vysielania Super Bowlu. Prvým je prebytok príjmov z reklamy a druhým je, že „NBC využije túto príležitosť na podporu zvyšku svojej ponuky“ prostredníctvom propagácie pred, počas a po hre.

Ďalej poznamenal: “Pre NBC je Super Bowl udalosťou, ktorú môžu využiť pre naštartovanie zvyšku svojej ponuky počas jari a zvyšku roka.”

Calkins dodal, že “pred niekoľkými rokmi ľudia hovorili, že Super Bowl vymizne. Stáva sa však neudržateľným. Jedná sa tak o úplný opak.”

Calkins nakoniec poznamenal: “Super Bowl je čoraz dôležitejší, pretože ide o spoločnú skúsenosť,” … “A čo je zaujímavé, veľa ľudí, ktorí sledujú Super Bowl, sa o hru ani veľmi nezaujímajú. Reklamy si však pozrú.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, CNBC

Facebook komentár