Riaditel_Goldman_Sachs_Toto_zotavenie_bude_hrbolata_jazda

V USA sa vydali na dlhú cestu k zotaveniu po tzv. lockdowne, ktorý nastal z dôvodu pandémie COVID-19, ale podľa generálneho riaditeľa jednej banky z Wall Street – Goldman Sachs je však cesta späť k zdravému hospodárstvu naozaj plná prekážok.

David Solomon, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Goldman Sachs, v priebehu tohto-týždňového podujatia Ekonomického klubu v New Yorku, poznamenal: „Z ekonomického pohľadu to bude veľmi hrboľatá jazda.“

V posledných mesiacoch sa v niektorých častiach hospodárstva prejavili známky zlepšenia, pričom miera nezamestnanosti klesla z aprílového maxima a maloobchodné tržby opäť poskočili. Podľa varovaní Solomona by však toto oživenie by mohlo v nasledujúcich mesiacoch vyprchať.

“Aj keď – v najlepšom prípade – vírus je eradikovaný alebo omnoho viac kontrolovaný […] Myslím si, že veľmi vysokej nezamestnanosti budeme čeliť v dlhšom časovom horizonte,” uviedol Solomon a dodal že USA je stále v počiatočnom štádiu pociťovania vplyvu pandémie na hospodárstvo.

V júni sa miera nezamestnanosti nachádzala na hodnote 11,1%, čo je viac ako v rámci najhoršieho obdobia počas finančnej krízy v rokoch 2007 – 2009.

Súvisiace: Celosvetový dlh v prvom štvrťroku 2020 vzrástol na rekordných $258 biliónov

Solomon ďalej poznamenal: „Táto kríza je aj ľudskou krízou: vyžaduje si ľudskú daň a má dopady na každého človeka,“ … „Myslím si, že ekonomický scenár je neistý a odhaduje, že trhy sú od tohto vplyvu odpojené.“

Americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 v stredajšom obchodovaní uzavreli v zisku. Technologický index Nasdaq Composite, ktorý tiež uzavrel v pozitívnom teritóriu, dokonca v pondelok dosiahol rekordnú hodnotu.

Aj keď Solomon vníma politickú reakciu Washingtonu ako silnú a primeranú, uviedol, že by sa mal poskytnúť ešte väčší objem stimulov – a to aj za vysoké náklady – aby sa neskoršom čase predišlo zhoršeniu situácie. Podľa jeho slov: „Ja osobne si myslím, že je to správne.“

Dodal: „Má to reálne dôsledky. Neexistujú žiadne obedy zadarmo.“

Americký deficit sa už zvyšuje a na horizonte je vidno pravdepodobne väčší objem fiškálnych stimulov.

Solomon nakoniec uviedol, že v rámci týchto opatrení musí aj súkromný sektor hrať dôležitú úlohu. Je treba si uvedomiť, že pandémia viedla k rozdeleniu krajiny, ale lídri súkromného sektora môžu zohrávať úlohu pri výstavbe dôležitého prepojenia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár