Britský miliardár Richard Branson veľmi rýchlo reagoval (on-line) na obhajobu svojho rozhodnutia žiť vo svojom súkromnom karibskom ostrove – keď poznamenal, že neopúšťa Britániu z daňových dôvodov, ale skôr kvôli jeho životného štýlu.

Počas víkendu, správa v Sunday Times vo Veľkej Británii upozornila na daňové výhody pre 63-ročného miliardára pri zriaďovaní jeho sídla na ostrove Necker Island, na Britských Panenských ostrovoch.

Veľká Británia má )pre najvyššie príjmy) daň z príjmu vo výške 50 percent, zatiaľ čo Necker má nulovú sadzbu dane z príjmu. Prechod jeho pôsobnosti na Necker bude znamenať, že už nie je britský rezidentom a ako taký, už nepodlieha zdaňovaniu príjmov a kapitálových výnosov. Branson stále však v Británii môže tráviť až 183. dní v roku.

( Súviasiace: Miliardár Richard Branson hovorí o seba-motivovácii )

Branson na jeho stránke včera napísal: “Po 40. rokoch budovania firmy a vytvárania pracovných miest vo Veľkej Británii, v súčasnosti žijem na ostrove Necker, nie z dôvodu zlepšenia svojho zisku…neopúšťam Britániu z daňových dôvodov, ale pre moju lásku k Britským Panenským ostrovom a najmä ostrovu Necker Island , ktorý som si kúpil, keď som mal 29 rokov.”

“Som veľmi šťastný, že som v mojej kariére nahromadil toľko bohatstva – viac, než potrebujem vo svojom živote – a nebudem žiť niekde kde nechcem, alebo nieže pre daňové dôvody.”

( Súvisiace: VIDEO: Miliardár Richard Branson sa stal letuškou )

Branson, ktorý cez jeho značky skupiny Virgin Group nazhromaždil osobným majetok o veľkosti 4,6 miliardy dolárov (podľa Forbes), trval na tom, že rozhodnutie presťahovať sa na ostrov Necker už došlo pred siedmimi rokmi, v čase, keď predal svoje sídlo v Londýne.

Tropický ostrov Necker je pre 63-ročnýho podnikateľa a jeho manželku Joan “najlepšia šanca, ako žiť ďalší produktívny život niekoľko ďalších desaťročí.”

Branson ďalej povedal: “Neexistuje lepšie miesto, kde  zostanem aktívny a môžem robiť svoje obľúbené aktivity: kitesurf, surfovať, hrať tenis, plávať, robiť pilates atď.“

( Súvisiace : Zakladateľ Virgin Group, Richard Branson radí, ako viesť tím cez reštrukturalizáciu alebo fúziu )

Na obranu povesti jeho firmy Virgin, ktorá zahŕňa známu leteckú spoločnosť, médiá a rekreačné značky, Branson povedal, že jeho spoločnosti vždy platila dane tak, ako majú a on sám sa aktuálne zameriava na činnosť neziskovými podnikov a charitatívnych organizácií.

“40. rokov práce počas dní a nocí som vo Veľkej Británii strávil vytváraním rôznych firiem, k väčšiemu výberu pre spotrebiteľov v celej rade priemyselných odvetví. Spoločnosti sme vytvárali od začiatku – čím sme prispeli k vzniku desiatok tisíc pracovných miest a zaplatil stovky miliónov na daniach (a budeme tak robiť aj naďalej). “

Komentáre Bransona prichádzajú v čase, keď verejnosť je veľmi citlivá na platenie firemných daní, po kritike spoločností Google a Starbucks, ktoré vo Veľkej Británii platili veľmi nízku daň z príjmov právnických osôb.

Zdroj: Guardian, BBC

Facebook komentár