Apple vs. Facebook.

Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3.

Mesiace po tom, čo spoločnosť Apple predstavila zmenu ochrany osobných údajov, ktorá ohrozila hlavný reklamný biznis Facebooku, sa táto sociálna sieť premenovala na Meta a zamerala sa na virtuálnu a rozšírenú realitu.

Teraz, o necelé dva roky neskôr, môže Apple ohroziť aj podnikanie spoločnosti Meta v tejto oblasti.

Spoločnosť Apple začiatkom tohto týždňa predstavila súpravu pre zmiešanú realitu s označením Vision Pro, ktorá je jedným z najambicióznejších produktov za posledné roky. Na úvod výročnej vývojárskej konferencie spoločnosti Apple, generálny riaditeľ Tim Cook označil Vision Pro, zariadenie za 3 499 dolárov, ktoré kombinuje virtuálnu a rozšírenú realitu, za “revolučný produkt” s potenciálom zmeniť spôsob, akým používatelia komunikujú s technológiami.

Nový produkt spoločnosti Apple, ktorý má prísť na trh začiatkom budúceho roka, predstavuje priamu konkurenciu pre spoločnosť Meta, ktorá vyrába súpravy virtuálnej reality už roky.

Vo štvrtok, len niekoľko dní pred konferenciou WWDC, sa generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg pokúsil predísť očakávanému oznámeniu súpravy virtuálnej reality od Apple tým, že poukázal na produkt Meta Quest 3. Nová súprava sľubuje vyšší výkon, nové funkcie zmiešanej reality a elegantnejší, pohodlnejší dizajn za oveľa prijateľnejšiu cenu (499 dolárov).

Zdá sa, že každé obdobie spotrebiteľských technológií je formované vášnivým súperením. Súperenie spoločnosti Apple so spoločnosťou Microsoft bolo ústredným prvkom éry osobných počítačov. Zosnulý generálny riaditeľ spoločnosti Apple – Steve Jobs voči spoločnosti Google v oblasti smartfónov vyhlásil “termonukleárnu vojnu” . V súčasnosti by v ére virtuálnej a rozšírenej realite mohli byť súpermi spoločnosti Apple a Meta.

Tieto dve spoločnosti mali medzi sebou vždy napäté vzťahy a dokonca aj ešte pred vstupom spoločnosti Apple na trh. Súperili medzi sebou v oblasti spravodajstva a poskytovania správ a ich generálni riaditelia si vymieňali rôzne útočné poznámky v súvislosti s ochranou osobných údajov a politikou ohľadom obchodu s aplikáciami. Vo februári minulého roka spoločnosť Meta uviedla, že očakáva, že v roku 2022 utrpí škodu vo výške 10 miliárd dolárov v dôsledku kroku spoločnosti Apple, ktorá chce obmedziť spôsob akým aplikácie, ako napríklad Facebook, zhromažďujú údaje pre cielené reklamy.

Zdá sa však, že súperenie je pripravené dosiahnuť novú úroveň.

Spoločnosť Meta doteraz bola dominantným hráčom na trhu súprav virtuálnej a rozšírenej reality. Virtuálna a rozšírená realita je však stále len začínajúcim trhom, ktorý si spotrebitelia osvojili len v malej miere. Denník Wall Street Journal minulý rok uviedol, že spoločnosť Meta má len 200 000 aktívnych používateľov aplikácie Horizon Worlds, ktorá slúži na komunikáciu vo VR. A v roku 2023 bude podľa odhadov IDC celosvetovo dodaných len 10,1 milióna súprav AR/VR v rámci celého trhu, čo je oveľa menej ako desiatky miliónov iPhonov, ktoré každý štvrťrok predá spoločnosť Apple.

Analytici banky Morgan Stanley po pondelkovom oznámení označili produkt Vision Pro spoločnosti Apple za tzv. “moonshot” úsilie (vysvetlené nižšie), pričom uviedli, že produkt “má potenciál stať sa ďalšou platformou spoločnosti Apple”, ale že spoločnosť musí ešte toho “veľa dokázať” pred uvedením súpravy na trh v roku 2024.

(Moonshot – ambiciózny, prieskumný a prelomový projekt, ktorý sa realizuje bez očakávania krátkodobej ziskovosti alebo prínosu a možno aj bez úplného preskúmania potenciálnych rizík a prínosov.)

“Vždy sme radi, keď sa k nám pri budovaní budúcnosti pridávajú ďalší ľudia,” ako vo vyhlásení poznamenala hovorkyňa divízie Meta Reality Labs.

Boj o dominanciu na neistom trhu

Spoločnosti Apple a Meta možno nakoniec budú súperiť nielen o to, kto z nich si vyberie ich produkt, ale aj o to, či sa im vôbec podarí presvedčiť milióny zákazníkov, aby si túto novú vlnu technológií kúpili.

Zdá sa, že Apple má v mnohých ohľadoch navrch, pretože má už viac ako dve miliardy verných zákazníkov, pôsobivý hardvér a prístup k stovkám obchodov, kde si spotrebitelia môžu zariadenie vyskúšať.

“Všetko až do tejto chvíle mi pripadalo ako predohra, alebo ako príprava na tento moment, keď to Apple dostane do povedomia verejnosti a dá ľuďom najavo, že tieto technológie sú skutočné, že to nie je len trik,” ako po oznámení spoločnosti Apple poznamenal Eric Alexander, zakladateľ aplikácie Soundscape, ktorá sa zaoberá hudobnými zážitkami v oblasti virtuálnej reality.

Zdá sa, že výrobca iPhonov svoje zariadenie marketingovo propaguje aj inak. Apple sa rozhodol nesústrediť na pojem “virtuálna realita”, ani neukazoval bezcieľne avatary bez nôh obývajúce virtuálny svet, ako to pôvodne robila spoločnosť Meta. Namiesto toho Apple vyzdvihol potenciál súpravy, ktorá sa môže oveľa plynulejšie integrovať do reálneho života používateľov prostredníctvom rozšírenej reality – technológie, ktorá dokáže virtuálne objekty prekryť živým videom z reálneho sveta.

Julie Ask, hlavná analytička spoločnosti Forrester poznamenala: “Nemyslím si, že Apple sa považuje za konkurenciu spoločnosti Meta.” Zuckerberg “presúva užívateľov do virtuálneho sveta komplexne, a to nie je to, o čo spoločnosti Apple ide. Apple hovorí: ‘Nemyslíme si, že ľudia chcú byť odpojení od reálneho sveta … chceme vylepšiť svet, v ktorom sa spotrebitelia nachádzajú’.”

Headset Quest 3, ktorý skupina Meta predstavila v priebehu minulého týždňa, je taktiež headsetom zmiešanej reality s funkciami AR, takže sa zdá pravdepodobné, že Meta sa v budúcnosti môže priblížiť k prístupu spoločnosti Apple. Ukážkové video, ktoré Zuckerberg zverejnil na Instagrame, však zrejme naznačuje, že ich zariadenie je stále zamerané najmä na hranie hier.

OBR
Spoločnosť Meta upozornila na svoju novú súpravu Quest 3 niekoľko dní pred oznámením produktom od skupiny Apple – Vision Pro.

Úspechy headsetov od spoločnosti Meta a Apple

Mnohí analytici tvrdia, že najväčšou prekážkou prijatia súprav pre zmiešanú realitu spotrebiteľmi je zabezpečenie širokej škály potenciálnych prípadov použitia a zážitkov, ktoré sú na týchto zariadeniach k dispozícii.

Hoci spoločnosť Meta predstavila funkcie, ktoré umožňujú používateľom hrať hry, objavovať virtuálne svety, sledovať videá na YouTube, cvičiť, chatovať s priateľmi a iné, väčšinu spotrebiteľov ešte musí presvedčiť, že sa im toto zariadenie oplatí.

Dokonca sa zdá, že oznámenie spoločnosti Apple na konferencii WWDC je zamerané na to, aby veľká základňa vývojárov v jej ekosystéme pomohla vytvoriť lákavé nové zážitky pre zariadenie ešte pred jeho uvedením na trh.

Vývoj nových aplikácií pre rozšírenú realitu a virtuálnu realitu si podľa Alexandra vyžaduje značné investície, nehovoriac o praktickom čase strávenom so zariadením, takže môže chvíľu trvať, kým pre zariadenie Vision Pro bude k dispozícii široká škála zážitkov. Chýbajúce ovládače a iné príslušenstvo by pre nové zariadenie taktiež mohlo vývojárom sťažiť vytváranie určitých typov aplikácií, ako napríklad hier.

Napriek tomu Apple na pondelkovom podujatí vyzdvihol funkcie od spoločnosti Disney, ako napríklad Disney+, a hernej spoločnosti Unity, ktoré budú v zariadení k dispozícii od začiatku, a to nad rámec existujúceho balíka služieb výrobcu iPhonov.

Ask zo spoločnosti Forrester poznemenal, že Apple Vision One “nie je zariadenie, ktoré si kúpim a budem si myslieť: ‘Aha, teraz si musím následne kúpiť obsah,'” … “Je to zariadenie, ktoré, ak si ho kúpim, má veľmi intuitívne rozhranie … je to miesto, kde môžem sledovať svoju Apple TV a filmy a všetky tieto ostatné funkcie. Nie je to: “Aha, kúpil som si toto zariadenie, čo s ním teraz budem robiť?”

Analytik spoločnosti D.A. Davidson Tom Forte prirovnal uvedenie zariadenia Vision Pro na trh k uvedeniu iPhonu po Blackberry, čo je nepriaznivé prirovnanie, ktoré by Zuckerberga pravdepodobne rozosmutnilo. (Forte však poznamenal, že súprava od Meta zrejme nebude taká dôležitá, akým sa to nakoniec udialo aj firme Blackberry.)

“Blackberry dokázalo, že existuje trh so smartfónmi, a vybudovalo si dominantné postavenie, ale to, čo v skutočnosti nevytváralo, bol ekosystém aplikácií,” povedal Forte a dodal, že iPhone zaviedol myšlienku, že pre jedno zariadenie existuje celý rad rôznych prípadov použitia. “V niektorých ohľadoch je to ako s iPhonom, aby to bolo úspešné, budeme musieť jasne vidieť, ako sa ekosystém časom vyvíja.”

Podľa Forteho, ak sa však spoločnosti Apple podarí podporiť široké prijatie súprav pre zmiešanú realitu spotrebiteľmi, Meta by ešte stále mohla mať prospech z toho, že je lacnou alternatívnou.

Akcie spoločnosti Meta v utorok po predstavení zariadenia od spoločnosti Apple mierne vzrástli.

 

Zdroj: CNN, ZDNet

Facebook komentár