Roboti_coskoro_zaparkuju_vase_auto_na_tomto_londynskom_letisku

Automobil cestujúcich, ktorí cestujú z letiska Gatwick v Londýne, môže byť čoskoro zaparkovaný robotom.

Neskôr v tomto roku bude letisko testovať autonómny robot, ktorý umiestni tzv. veľké a štíhle lôžko pod vozidlá a rozmiestni ich na parkovacie miesta.

Podľa žiadosti, ktorú letisko podalo v decembri, letisko plánuje s týmto parkovacím systémom experimentovať v jednom zo svojich dlhodobých pozemkov, počas obdobia troch mesiacov. Dúfame, že autonómny systém umožní letisku uskladniť oveľa viac automobilov vrámci rovnakého priestoru.

Letisko Gatwick je druhým najväčším letiskom vo Veľkej Británii, po londýnskom letisku Heathrow. Letiskom v roku 2018 prešlo približne 46,1 milióna cestujúcich.

Podľa žiadosti, budú používať roboty z parížskej spoločnosti s názvom Stanley Robotics. Podľa svojej internetovej stránky Stanley Robotics predtým testovala svoj parkovací robot s názvom Stan vo Francúzsku – na letisku Charles De Gaulle a letisku v Lyone.

Ani letisko Gatwick, ani Stanley Robotics žiadosti o vyjadrenia neposlalo.

Letisko Gatwick plánuje vyčleniť 170 z 2350 samoobslužných parkovísk, ktoré sú v súčasnosti k dispozícií, aby vytvorili 270 skúšobných miest pre robotov – čím podľa žiadosti efektívne navýšia počet parkovacích miest o 100. Cestujúci zaparkujú svoje vozidlá do jednej z ôsmich očíslovaných garáží, potvrdia svoju rezerváciu na parkovisku vrámci dotykovej obrazovky a opustia svoje auto aj so svojimi kľúčmi. Následne robot presunie automobil na zabezpečený pozemok.

Služba bude mať prístup k informáciám o letoch používateľov – týmto spôsobom môže robot vrátiť automobil späť do kabíny, takže bude na osobu čakať v čase, kedy sa vráti.

Súvisiace: Hyundai odhalila dizajn automobilu s “neobmedzenými” možnosťami

Letisko plánuje v apríli začať s budovaním experimentu s parkovacím automatom robota a dokončiť ho do augusta.

V procese výstavby sa poukázalo na niekoľko zmien, ktoré je potrebné vykonať, predtým než parkovisko bude plne k dispozícií robotom. Zahŕňa to opravu trhlín a “akékoľvek chyby, ktoré by mohli ovplyvniť prevádzku parkovacích robotov”, ako aj odstránenie svetelných stĺpikov a “akýchkoľvek iných prekážok” v tejto časti pozemku.

Vo svojom ročnom investičnom pláne – v máji 2018 letisko stručne spomenulo parkovacie roboty ako jeden z mnohých “vznikajúcich projektov.”

Letisko tiež poznamenalo, že v prípade ak pokus bude úspešným, autonómna služba sa nakoniec môže rozšíriť na ďalšie dve parkovacie plochy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár