Nedávno mala predsedkyňa Federálneho rezervného systému Janet Yellenová prejav pred kongresom po prvý krát odkedy nahradila Bena Bernankeho začiatkom tohoto mesiaca. Jej vyhlásenie potvrdilo čo mnohý z nás tušili, že intervenčné Keynesiánské politiky vo Fede sú dobre zakorenené a z ďaleka nie u konca. Pani Yellenová prakticky ubezpečila Wall Street že Fed bude pokračovať dobre v jeho uvoľnenej monetárnej politike do nejakého nového ekonomického uzdravenia. Rovnaká monetárna politika ktorá nás dostala do tohoto neporiadku zostane na svojom mieste až kým nezasiahne ďalšia kríza.

Nie je to úžasné, že rovnaký ľudia ktorý zlyhali keď nevideli vznikajúcu realitnú bublinu, tý istí ľudia ktorý si boli taký istý o obnovení ekonomiky,  že rozprávali o „ zelených strelách“ pred piatimi rokmi, tí istý ľudia ktorý predsedali pokračujúcej deštrukcii kúpnej sily dolára nikdy neniesli následky za chyby ktoré spôsobili? Zaobchádzajú s ľuďmi Spojených štátov Amerických ako by boli pešiakmi v šachovej hre, v hre v ktorej oni vždy vyhrajú a my ľudia vždy prehráme. Nevadí ako tvrdo zlyhajú, vždy dostanú bianko šek aby to robili aj naďalej.

Je čas aby brokeri vo Washingtone dávali pozor na to čo Rakúsky ekonómovia hovoria už desaťročia. Naše ekonomické krízy sú spôsobené centrálnou bankou a jej infúziou ľahkých peňazí do bankového systému. Tieto ľahké peniaze skresľujú štruktúru produkcie a ústia do zle alokovaných investičných zdrojov, pridelujúc zdroje do ekonomických bublín a ďaleko od sektorov ktoré skutočne slúžia potrebám zákazníkov. Jediné skutočné riešenie pre tieto roztrhnuté bubliny je nechať zlikvidovať tieto zle alokované investičné zdroje a použiť ich v iných oblastiach. Napriek tomu riešenie Federálnych rezerv bolo vždy napumpovať viac peňazí a kreditu do finančného sektoru za účelom nechať toto boom obdobie trvať a návrhy Pani Yellenovskej preto nie sú výnimkou.

Vždy keď sa Fed pustí do uvoľňovania monetárnej politiky, iba to zaseje semienka krízy, robiac ďalší pád ešte horším. Pozrite sa na mieru federálnych fondov (federal funds rate) a uvidíte ako musel Fed znížiť úroveň úrokových sadzieb a predĺžiť ich s každou ďalšou krízou. Zo šiestich percent na tri percentá, jedno percento a teraz je Fed na úrovni nula. Niektorý Keynesianský ekonómovia dokonca naliehali na centrálne banky aby znížili úrokové sadzby pod nulu, čo by znamenalo platiť ľudí za držanie peňazí na bankových účtoch.

Súvisiace články:

Ron Paul: Po sto rokoch zlyhaní je čas na koniec FEDu!

Čo o Iraku ešte nebolo povedané – Ron Paul

Ron Paul: Prečo sa nehovorí o nákladoch na vojnu v Sýrii

Predsedkyňa Yellenová rozumie tomu aké šialené sú záporné úrokové sadzby, povedala vo svojich otázkach a odpovediach minulý týždeň. Ale táto nulová úroková sadzba znamená že Fed sa musel uchýliť k neobvyklým a mimoriadnym opatreniam: kvantitatívnemu uvoľneniu. Ako výsledok Fed teraz sedí na súvahovom ekvivalente skoro 25 percent HDP Spojených štátov, rozhodnutý pokračovať v kupovaní ďalších desiatok miliárd dolárov aktív každý mesiac.

Kedy sa zastaví toto šialenstvo? Správny ekonomický rast je založený na šetrení a investíciach, odkladaní spotreby dnes za cieľom spotrebovávať viac v budúcnosti. Všetko čo Fed robí je presný opak,  zapája sa do krátkodobej politiky v pokuse popohnať spotrebu dnes, čo bude viesť k vyčerpaniu kapitálu, zmrzačeniu ekonomiky a zbedačeniu budúcich generácií. Dlhujeme to nielen nám samotným, ale aj našim deťom a pravnukom aby sme držali na uzde Federálny rezervný systém a ukončili raz a navždy jeho pomýlenú deštruktívnu monetárnu politiku. 

Preložil: Richard Tóth

Zdroj: The-free-foundation

Facebook komentár