Ropa_prepadla_najviac_od_vojny_v_Perzskom_zalive_az_o_31%

Ceny ropy začiatkom dnešného obchodovania prepadli najviac od roku 1991, keď Saudská Arábia pristúpila k zníženiu svojich cien a prišla tak s odvetou voči Rusku.

Dopyt po komodite prudko klesol, pretože koronavírus začal zasahovať celosvetovú prepravu a dopyt po cestovnom ruchu, čím sa Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) rozhodla pre kroky z dôvodu podpory zasiahnutého odvetvia. Rusko plán OPECu na zníženie produkcie a podporu trhu odmietlo, čo v piatok malo vplyv na zníženie cien ropy Brent takmer o 10% na 45,27 dolárov za barel.

Saudská Arábia v sobotu prišla s odvetou, keďže vykonala najväčšie zníženie cien ropy za posledných 20 rokov, čo vyvolalo cenovú vojnu medzi združením OPEC, Ruskom a USA. Tieto skutočnosti mali dnes ráno rozsiahly vplyv, keďže došlo k prepadu futures kontraktov na ropu Brent až o 31% na 31,02 dolárov za barel, čo predstavuje druhý najväčší pokles od vojny v Perzskom zálive, dosiahnutom v roku 1991.

Futures kontrakt na americkú ropu s označením West Texas Intermediate klesol až o 34% na 27,34 dolárov za barel.

Ceny oboch druhov ropy sa čiastočne v ďalšom obchodovaní obnovili. O 9:20 ráno EST (Východný štandardný čas) sa ropa Brent obchodoval v strate o 22% na 35,30 dolárov za barel. WTI odpisovala už len 22% na 32,12 dolárov za barel.

Súvisiace: Letecké spoločnosti čelia vplyvu koronavírusu za $113 miliárd

Analytici banky Goldman Sachs v nedeľu napísali: „Podľa nášho názoru sa týmito opatreniami úplne zmení výhľad na trhoch s ropou a zemným plynom a vráti sa do hry nové stratégie, kde producenti s nízkymi nákladmi zvyšujú ponuku zo svojej voľnej kapacity, aby prinútili výrobcov s vyššími nákladmi pristúpiť k zníženiu produkcie.“

Banka znížila svoje predpovede ropy Brent pre druhý a tretí štvrťrok na 30 dolárov za barel, pričom dodala, že v prípade potenciálnych poklesov cien by dokonca komodita mohla klesnúť na 20 dolárov za barel.

Chaos v oblasti cien ropy spôsobil novú volatilitu na iných trhoch. Futures na akciové trhy v USA pred otvorením klesali a výnosy všetkých štátnych dlhopisov USA sa po prvýkrát znížili pod hodnotu 1%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj. Bloomberg

Facebook komentár