S&P/TSX Venture Composite Index (CDNX) /500 kanadských spoločností/ zaznamenal pokles o zhruba 23% od posledného vrcholu 6. Marca 2011. Všetci vieme že akcie na TSX Venture vo všeobecnosti prechádzajú letným obdobím kontrakcie predtým ako zažijú návrat v poslednom štvrťroku. Aby sme sa mohli pozrieť na poslednú korekciu zo správnej perspektívy, stojí za to sa pozrieť na správanie sa minulých cyklov.

Nižšie sa nachádza graf zobrazujúci zmeny hodnôt a objemov medzi jarnými vrcholmi a letnými minimami CDNX.

* Rok “Čiernej Labute”, 2008, a zotavovacie obdobie 2009 sú z grafu vynechané.

Na základe hostorických dát sa zdá, že tak ako objemy obchodov, tak aj hodnoty indexu sa nachádzajú blízko dna aktuálneho cyklu. Aj napriek tomu že to je dôležitý indikátor, veci sú omnoho komplikovanejšie. Potenciál gréckeho krachu a lenivé ekonomické zotavenie spôsobujú mnoho strachu na globálnych trhoch a nákupcovia sa nehrnú späť na trhy.

Aby sme lepšie porozumeli kam mieria trhy, sadol som si na rozhovor s Billom Lupienom, s jedným z najskúsenejších a široko rešpektovaným traderom v obore.

Bill Lupien je vplyvný investor s dlhou a uznávanou kariérou na akciových trhoch. Bol riaditeľom Instinet Corporation a bol zodpovedný za jej posun k obchodovaniu NASDAQ akcií. Pôsobil v početných radách súkromných aj verejných spoločností zahŕňajúcich Mitchum, Jones & Templeton, Instinet, National Health Enterprises, Energy Metals Corporation, Uranium One, Midway Gold, Potash One, EMC Metals, Beaufield Resources, a iné. Tiež zastával funkciu člena správnej rady v Securities Industry Institute a Securities and Exchange Commission National Market Advisory Board ako aj guvernéra Pacific Stock Exchange po dobu 6 rokov. Bill je spoluautorom knihy “Market Evaluation and Analysis for Swing Trading” (Zhodnotenie a analýza trhu pre swing trading) ktorá bola publikovaná v roku 2004 nakladateľstvom McGraw Hill. Je to tiež spoluautor obhodného systému OptiMark.

TB: Bill, momentálne je na trhoch veľa strachu a nachádzame sa v strede hlbokej korekcie. Videli ste už takéto trhy aj predtým?

Bill: Toto nie je nič nové. Trhy vždy prechádzajú týmito cyklami, to čo sa deje je že momentálne je strach vyšší ako chamtivosť. Dôvody pre strach môžu byť iné, ale naisto to nie je nič nové.

TB: Kam si myslíte že mieria trhy?

Bill: Akcie Junior Miners sú prepradané. Možno sa budú obchodovať do strany, ale neuvidíme rovnaké predajné tlaky ako sme videli v roku 2008 keď bolo mnoho ťažkých nútených likvidácií. Tentoraz ľudia nie sú nútení likvidovať. Trh je prepredaný a s každým náznakom úľavy pôjde trh nahor.

TB: Čo si myslíte o načasovaní? Obyčajne letná korekcia končí v neskorej časti leta?

Bill: Nie som veľmi kalendárny typ človeka, okrem sezóny pre predaje kvôli daniam. Väčšinou ich obchodujem tak ako ich vidím. Práve teraz vidím trh ktorý je blízko dna a je pravdepodobne dobrý čas na nákup. Každú chvíľu máme predaj ktorý pre nás reprezentuje dobrú nákupnú príležitosť. 2008 bol pravdepodobne najlepšou nákupnou príležitosťou, v podstate životnou príležitosťou, kde sme videli masívnu likvidáciu v koncoročných mesiacoch. To, čo vidíme teraz je korekcia, ale nie je ani zďaleka taká rozsiahla ako tá v roku 2008.

TB: Aká je Vaša momentálna trhová stratégia?

Bill: Ja som stále na trhoch. Týmto si stále udržiavam cit pre to čo sa aktuálne deje. Mám umiestnené svoje záchytné nákupné ponuky, ale nedeje sa veľa agresívneho predávania. Pokiaľ budú ľudia chcieť predávať, tak ich nájdu.

TB: Ktorý sektor máte radi, a od ktorého sa držíte ďalej?

Bill: Držím sa ďalej od uránových akcií. Myslím že výpredaj uránových akcií bude pokračovať až do sezóny predajov kvôli daniam. Japonská nukleárna katastrofa naozaj uložila na tento sektor spomaľovač. Tiež si myslím že celkovo REE trh stále vyzerá slabo. Mám rád základné a vzácne kovy. Všetko čo je materiálny majetok. Vidíte to, vlády pokračujú v znehodnocovaní svojich mien kvôli konkurencieschopnému postaveniu z trhovej perspektívy, to znamená že reálna hodnota môže byť nájdená v materiálnych statkoch. Mimo akciového trhu som diverzifikoval do poľnohospodárskej pôdy, teraz vlastním 2 ranče.

TB: Čo si myslíte o technologickom sektore, máte tam niečo čo sa Vám pozdáva?

Bill: Tomuto sa nevenujem. Chcem zmeniť svoj názor, a sledujem to, ale myslím si že hodnotiace kritériá neodrážajú všeobecné hodnoty týchto akcií. Investiční bankári sú úžasní v poskytovaní meradiel, ale myslím si že k týmto spoločnostiam je pripojená určitá ignoračná hodnota. V priebehu piatich rokov ohodnotenie akcií ako LinedIn a Facebook budú pravdepodobne nižšie ako sú teraz.

TB: Aké sú niektoré Vaše obľúbené spoločnosti?

Bill: Nemám rád odporúčania konkrétnych akcií, jednoducho preto že nemám prostriedky na udržovanie informovanosti svojho publika o všetkých zmenách ktoré môžu zmeniť moje výhľady.

TB: Na čo sa pozeráte pri výbere spoločnosti?

Bill: Číslom jeden je vždy manažment, číslom dva sektor. Musí to byť v rastúcom sektore, ako napríklad zdroje alebo vzácne kovy. Tretím kritériom je potenciál spoločnosti. Existuje mnoho ťažobných miest, ale niektoré oblasti zdá sa priťahujú viac pozornosti ako iné. Napríklad, Yukon je momentálne veľmi v kurze, s pravdepodobne niekoľkými oblasťami v Quebecu, a strieborné ťažobné miesta v Južnej Amerike. Prichádzajúci producenti stoja tiež za preštudovanie.

TB: Sama Resources a EMC Metals sú niektoré Vaše investície ktoré aktuálne sledujem v spravodaji, aké sú Vaše názory na tieto spoločnosti?

Bill: EMC malo gigantickú korekciu, aj napriek tomu sa nič materiálne nezmenilo. Popravde veci sa zmenili k lepšiemu s pár poslednými správami. EMC už má wolfrámový depozit a je pravdepodobne 18 mesiacov mimo produkcie Skandia. Myslím že toto je dobrá investícia. Sama resources je ďalšia spoločnosť ktorá sa mi páči. Akcie trochu poklesli, ale príliš sa neobchoduje, na veľmi nízkych objemoch.

TB: Komentár na rozlúčku:

Bill: Keď sa najviac obávate, vtedy je najlepší čas na kúpu. To je najlepšia cesta ako zarobiť na trhoch.

Zdroj: TechnicalBuy

Facebook komentár