Čínská poptávka se chová stejně jak jsme předvídali. Pokud se podíváte na současnou historii čínské poptávky po zlatě, musíte začít v roce 2003 od kdy byla držba zlata povolena, bereme-li v potaz že byla držba od roku 1945 zakázána. Toto se děje v době kdy agentura pracující pro Čínskou národní banku začala nakupovat zlato pro její zlaté rezervy. Ještě před tím se HSBC snažila přesvědčit Čínu aby začala kupovat zlato, ale tenkrát nebyl ten správný čas. Nyní je ten správný čas, aby Čína kupovala zlato. Co se tedy stalo od roku 2003 a behěm roku 2010.  

Růst čínského trhu se zlatem

Když už bylo jednou povoleno, vlastnictví zlata bylo, i když s rozpaky, podporováno. Ale nejdřív, vzhledem k tolika různým možnostem investic v Číně, a samozřejmě také v západních zemích, je nezbytné vytvořit znalosti a struktury nezbytné ke zvládání změn. V případě zlata, trh zlata v Šanghaji musí být teprve vytvořen, bankovní systém distribuce zlata se teprve musí ustavit. V minulém roce jsme mohli být svědky toho, že čínská vláda vydala povolení k importu zlata mnohem více bankám a importérům. Čínský systém distribuce zlata má před sebou stále dlouhou cestu, stejně jako celá země. Systém pro distribuci zlata se pomalu vyvíjí, nejprve v nových centrech bohatství, dále prostřednictvím pěti největších čínských bank a jejich nejvýznamnějších odbytišť. Všechny banky mají nyní možnost distribuovat zlato s tím, že se tento systém rozšíří po celé Číně, s tím jak se bude země vyvíjet. 

Nárůst ceny daným samotným čínským růstem

Čínský rozvoj, jak všichni víme, začal exportem levných dodávek sub-kontraktovaných z rozvinutých zemí, a poté se soustředil na vlastní export. Vývoj jihovýchodu a středního východu země započal nejprve v souvislosti s rozvojem infrastruktury. V současné době se rozvoj infrastruktury šírí celou zemí obrovskou rychlostí. Spolu s tímto vývojem přichází nová tvrdě pracující střední třída, která vydělává pouze zlomek toho, co by byla schopna si vydělat v rozvinutých zemích, ale i tak spoří až 40 procent svých příjmů. Nyní tato střední třída zažívá explozivní nárůst, stejně jako se rozvíjí celá země. Až do teď držela tato střední třída své úspory v bankách, což je důvod toho, že když dochází ke zvyšování úrokových měr, dochází i k nárůsu disponibilních přijmů obyvatelstva. Čínská vláda si uvědomila, že Čína jako celek bude profitovat z toho, že její obyvatelé budou vlastnit zlato stejně jako Čínská národní banka. Z toho důvodu začala čínská vláda podporovat držbu zlata individuálními investory. Číňané mají stále na paměti, že zlato představuje skutečné peníze. Kupují zlato, proto, že se jedná o skutečné bohatství bez ohledu na ostatní vývoj. Nenakupují zlato kvůli ochraně před inflaci, ale kvůli tomu, že zlato přežije všechny nálady finančního trhu.

Čínská centrální banka nakupuje zlato

Navíc, čínská vláda informovala před dvěma roky, že Čínská národní banka přidala 400 tun zlata do svých zlatých rezerv. Jiná vládní agentura získávala v průběhu posledních pěti let toto zlato pro Čínskou národní banku. Zastáváme názor, že stejná vládní agentura pokračuje v získávaní dalšího zlata. Tyto informace budou pravděpodobně zveřejňovány (v rozmezí tří až pěti let), pokud to bude vládě vyhovovat tyto informace zveřejňovat. Nicméně si myslíme, že by bylo chybou se domnívat, že výše zmiňovaných 400 tun získaných v posledních pěti letech bylo získáno za jednu sazbu. Tato částka může být představována koupí lokální produkce v průběhu zmíněných pěti let. Celkově, jak řekli samotní Číňané, nákup na mezinárodním trhu může být složitý, pokud nechcete zvyšovat celkovou hodnotu zlata (může to být prováděno na základě limitních příkázů, pouhé akceptování nabídek na prodej, bez snahy nakupovat za každou cenu). Mnohem větší smysl dává nakupovat lokální produkci od lokálních dodavatelů mimo hlavní trh.

Jsme si vědomi toho, že čínská vláda stále nakupuje na mezinárodním trhu stejně jako lokální produkci, ale je nemožné určit jaké množství, pokud vláda tuto informaci neposkytne. Ještě navíc, je těžké rozeznat co vláda nakupuje a co je použito pro čínský trh se šperky a čínský investiční trh. S lokální produkcí 340 tun v tomto roce, importy přibližně 280 tun za rok, s neznámým množstvím pravděpodobně skladovaném v hongkongských trezorech vládních agentur, víme že Čína využije minimálně 620 tun zlata v roce 2010. Ale co se stane na čínském trhu zlata v roce 2011 a dalších letech a co to udělá s cenou zlata?

Zdroj: Gold Forecaster

Preložil: Ondra Divis

Facebook komentár