Z-Ruska-sa-stiahlo-niekolko-stoviek-globalnych-spolocnosti-avsak

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom minulotýždňovom prejave v Kongrese USA zopakoval výzvy, aby všetky svetové značky opustili Rusko – trh „zaplavený (ukrajinskou) krvou“ – ako súčasť prebiehajúceho úsilia, s cieľom vyvíjať ekonomický tlak voči agresorovi.

Podľa zoznamu zostaveného Yale School of Management, svoje stiahnutie z Ruska od začiatku jeho invázie na Ukrajinu – 24. februára, oznámilo viac ako 400 spoločností.

Pre niektoré značky sa však takýto krok ľahšie povie, ako urobí.

Obrie firmy rýchleho občerstvenia Burger King a Subway, britský maloobchodný predajca Marks & Spencer a hotelové reťazce Accor a Marriott patria medzi niekoľko spoločností, ktorým je v dôsledku komplikovaných franšízových zmlúv, zakázané vykonať odchod z tejto krajiny.

Dean Fournaris, partner pre oblasť franšíz a distribúcie spoločnosti Wiggin and Dana, v rozhovore poznamenal: „Na rozdiel od prevádzok vlastnených spoločnosťou, franšízová firma, ktorá vstupuje na medzinárodný trh, sama seba dlhodobo zmluvne zaväzuje, ako sofistikovanú protistranu – zvyčajne nadobúdateľa franšízy alebo držiteľa licencie prísnymi podmienkami.“

Na základe takýchto zmlúv jedna spoločnosť (známa ako franšíza) outsourcuje svoju značku protistrane (známej ako franšízant) ktorá potom vlastní a prevádzkuje značku na konkrétnom mieste. Spoločnosti, ktoré chcú rozšíriť svoje pôsobenie na konkrétnom trhu, môžu považovať takéto dohody za zmysluplné z prevádzkového alebo finančného hľadiska. Avšak právne záväzné zmluvy, po podpísaní môžu ponechať malý priestor na manévrovanie.

To skomplikovalo úsilie niektorých západných značiek, s cieľom vykonať odchod z Ruska, aj keď mnohé konkurenčné skupiny pozastavili operácie, alebo kompletne opustili trh kvôli odmietnutiu invázie Moskvy a logistickým výzvam, ktoré v dôsledku toho vznikli.

Earsa Jackson, členka franšízového a licenčného tímu firmy Clark Hill, uviedla: „Značky s prevádzkami vo vlastníctve spoločnosti majú lepšiu pozíciu na to, aby vykonali rýchle uzavretie svojich prevádzok, pretože sa nemusia zaoberať úrovňou franšízových vzťahov.“

Zastavenie firemnej podpory

Burger King, ktorý vlastní skupina Restaurant Brands International, v polke minulého mesiaca oznámila, že zastavila firemnú podporu pre svojich viac ako 800 franšízových reštaurácií v Rusku a že odmietne schválenie akejkoľvek expanzie. Predajne však zostávajú v prevádzke pod miestnym hlavným franšízantom.

Taktiež, firma Subway v Rusku nemá žiadne svoje pobočky, ale jej približne 450 nezávisle vlastnených franšízových reštaurácií v krajine naďalej funguje. Konkurenti ako McDonald’s, ktorá v Rusku vlastní väčšinu svojich reštaurácií, oznámili, že dočasne zatvoria 850 svojich reštaurácií v krajine s odhadovanou stratou 50 miliónov dolárov mesačne.

Skupina Subway vo vyhlásení uviedla: “Týchto nezávislých franšízantov a ich reštaurácie priamo nekontrolujeme a máme obmedzený prehľad o ich každodenných operáciách.”

Maloobchodný predajca Marks & Spencer, ktorý má v Rusku 48 obchodov, medzitým minulý týždeň poznamenal, že prestal dodávať produkty svojmu franšízantovi – tureckej spoločnosti FiBA, ale obaja zostávajú „v diskusiách“ o pokračovaní pôsobenia značky v tejto krajine.

Hotelové reťazce Accor a Marriott taktiež pozastavili otváranie nových pobočiek v Rusku, ale ich existujúce pobočky zostávajú v prevádzke tretích strán.

Právne záväzky spoločností

Zatiaľ čo všetky tieto spoločnosti vyjadrili zdesenie nad vojnou a prijali rôzne záväzky, že presmerujú zisky z Ruska alebo poskytnú samostatné dary ukrajinským utečencom, ich pokračujúca prítomnosť na ruskej hlavnej ulici zostáva do značnej miery na rozhodnutí ich franšízorov.

Craig Tractenberg, partner právnickej firmy Fox Rothschild, uviedol: „Niektorí franšízanti nechcú zastaviť prevádzku, pretože tvrdia, že problémom nie sú Rusi a značka by mala naďalej slúžiť svojim zákazníkom.“

A keďže väčšina poskytovateľov franšízy výrazne investovala do svojich miestnych predajní a naďalej sa k nim zaviazala, akýkoľvek krok na ich strane k uzavretiu prevádzky sa zdá byť nepravdepodobný.

Jackson z firmy Clark Hill, poznamenal: „Ak bude nadobúdateľ franšízy pripravený a ochotný konať, jednostranné rozhodnutie poskytovateľa franšízy, s cieľom uzavrieť miesto môže viesť k súdnemu sporu v dôsledku stratenej obchodnej príležitosti nadobúdateľa franšízy.“

To ponecháva mnohé západné značky v ťažkej situácii, pokiaľ ide o to, ako zvládnuť svoje zákonné povinnosti a zároveň chrániť svoje značky v globálnom prostredí, ktoré je v drvivej väčšine proti vojne Ruska.

Fournaris uviedol: „Franšízingové spoločnosti a ich značky sú v prípade Ruska v skutočne ťažkej situácii. Na jednej strane na Západe rastie verejná a vládna mienka, že všetky nepodstatné záležitosti s Ruskom a v rámci neho by sa mali zastaviť až do budúcej neurčenej udalosti, ako je prímerie alebo stiahnutie Ruska z Ukrajiny.“

Riadenie reputácie značky

Navýšenie udelených západných sankcií a ďalšie narušenie dodávateľských reťazcov by mohlo poskytnúť franšízorom určitú nádej na zmluvné vystúpenie, keďže franšízové značky už nemusia mať prostriedky na prevádzku.

Jackson ďalej poznamenal: „Niektoré zmluvy obsahujú klauzulu ohľadom výkonu, z ktorej by mohli profitovať franšízové značky. Napríklad, ak problémy s dodávateľským reťazcom znemožňujú výkon, poskytovatelia franšízy môžu tvrdiť, že výkon je nedostatočný.“

Je však pravdepodobnejšie, že spoločnosti budú musieť zvážiť právne a finančné dôsledky ukončenia zmluvy, so širšou životnosťou ich značky.

Tractenberg poznamenal: „Toto podnikateľské rozhodnutie sa môže prekrývať s morálnym rozhodnutím. V konečnom dôsledku je otázkou, ktoré rozhodnutie najlepšie ochráni značku.“

Medzitým by tieto negatíva mohli znamenať novú éru franšízových dohôd, pričom účastníci pravdepodobne v budúcnosti prijmú opatrenia pre riziká ohľadom konfliktov, ako sú „občianske nepokoje, vzbura a súvisiace udalosti“.

Tractenberg nakoniec dodal: “Ustanovenia o ochrannej známke by sa mohli obhajovať tak, aby podporovali zatvorenie v prípade, že by bola značka poškodená pokračovaním prevádzky alebo napomáhaním k trestnej činnosti.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár