Ruski-oligarchovia-presuvaju-jachty-ked-sa-USA-snazia-vypatrat-a-zmrazit-aktiva

Superjachty vlastnené ruskými miliardármi, ktorí majú väzby na prezidenta Vladimíra Putina, sú v pohybe, pretože Spojené štáty a ich spojenci pripravujú ďalšie sankcie na ich majetok po invázii na Ukrajinu.

Údaje preskúmané agentúrou CNBC z Marine Traffic ukazujú, že najmenej štyri obrovské jachty vo vlastníctve vrcholných podnikateľov Ruska sa presúvajú smerom k Čiernej Hore a Maldivám, odkedy lídri z celého sveta oznámili v posledných dňoch prišli so širokou škálou sankcií, vrátane amerického ministerstva financií na centrálnu banku Ruska. Podľa Nomad Capitalist, Maldivy s USA nemajú uzavretú zmluvu o vydávaní osôb.

Kroky voči majetku ruských oligarchov budú pravdepodobne ďalekosiahlejšie, keďže Bidenova administratíva nedávno oznámila vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá sa zameria na ich lukratívne aktíva vrátane jácht a sídiel.

Francúzsko zostavuje zoznam nehnuteľností vo vlastníctve ruských oligarchov, vrátane áut a jácht, ktoré by mohli byť zabavené v rámci sankcií Európskej únie.

Súvisiace: Ekonomika Ruska je prekvapivo malá

V nedávnom statuse na sociálnej sieti Twitter, Biely dom poznamenal: „V nadchádzajúcom týždni spustíme multilaterálnu transatlantickú pracovnú skupinu s cieľom identifikovať, vypátrať a zmraziť aktíva sankcionovaných ruských spoločností a oligarchov – ich jachty, ich sídla a akékoľvek iné nezákonne získané zisky, ktoré môžeme nájsť a zmraziť (podľa zákonov).“

Na základe toho niektorí z najbohatších jednotlivcov Ruska presúvajú svoje jachty na iné miesta, potenciálne s nádejou, že sa vyhnú ich zabaveniu.

Vagit Alekperov, prezident spoločnosti Lukoil so sídlom v Rusku, sa podľa Marine Traffic plaví na svojej jachte do Čiernej Hory. Očakáva sa, že tam zo španielskej Barcelony dorazí v najbližších dňoch.

Alekperovova jachta je známa ako Galactica Super Nova a podľa webových stránok Superyacht Fan, ktorá sleduje príchody a odchody týchto typov plavidiel, má „6-metrový bazén s preskleným dnom a vodopádom. A pristávaciu plochu pre helikoptéry, výťah a veľký plážový bar s terasou.“ Alekperov má podľa časopisu Forbes čistú hodnotu takmer 25 miliárd dolárov.

Alekperovova luxusná jachta -Galactica Super Nova.

Alekperovova luxusná jachta -Galactica Super Nova.

Čierna Hora je členom NATO. Jej minister zahraničných vecí uviedol, že Čierna Hora, ktorá požiadala o členstvo v Európskej únii v roku 2008, sa pripojí k EÚ v jej sankciách voči Rusku.

Najmenej tri jachty, ktoré vlastnia ďalší ruskí miliardári, sa približujú k Maldivám – malej krajine ležiacej v Indickom oceáne. Ostrovný štát bol v priebehu rokov obľúbenou destináciou pre turistov z Ruska. Maldivský minister cestovného ruchu uviedol, že ruská invázia bude mať veľký vplyv na ich turistický sektor.

Súvisiace: Obchod Číny s Ruskom na vyrovnanie sankcií nebude stačiť: USA

Jachta miliardára Olega Deripasku známa ako Clio opustila Srí Lanku takmer pred dvoma týždňami a podľa Marine Traffic by mala čoskoro doraziť na Maldivy. Deripaska a spoločnosti s ním spojené boli v roku 2018 sankcionované Spojenými štátmi. Bol jedným z mála miliardárov so sídlom v Rusku, ktorí sa postavili proti konfliktu na Ukrajine.

Oleg Deripaska a Vladimír Putin.

Oleg Deripaska a Vladimír Putin.

V nedeľu na sociálnej sieti Twitteri Deripaska, ktorého čistý majetok sa odhaduje na 4 miliardy dolárov, napísal: “Prioritou je mier. Rokovania sa musia začať čo najskôr.“

Zástupcovia miliardárov uvedených v tomto článku a vlády Maldív a Čiernej Hory nereagovali na žiadosti o komentár.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár