Podľa ruského ministra dopravy, Maxima Sokolova, je Rusko pripravené na výstavbu revolučného dopravného systému Hyperloop, ktorý sa v poslednej dobe snaží uviesť do praxe najmä svetoznámy podnikateľ: Elon Musk.

V prvej fáze projektu sa však počíta iba s prepojením dvoch najväčších ruských miest, teda Moskvy a Petrohradu, ktoré sú od seba vzdialené 700 kilometrov, s tým, že dráha pre Hyperloop by merala necelých 650 kilometrov. Ak by aj Ruská verzia nového dopravného konceptu dokázala prevážať ľudskej pasažierov rýchlosťou až 560 kilometrov za hodinu, cesta by z Petrohradu do Moskvy trvala zhruba hodinu a 10 minút.

Súvisiace: V roku 2018 bude preprava cez Hyperloop realitou

Náklady na výstavbu tak dlhej dráhy pre Hyperloop by v západnom svete podľa najčastejších odhadov stáli okolo 21 miliárd amerických dolárov. Rusi však veria, že túto vzdialenosť zvládnu prepojiť pri polovičných nákladoch. Podľa ich odhadov totiž výstavba vyjde na 12-13 miliárd dolárov. Vznik projektu umožnila organizácie Gordon Atlantic, ktorá prebrala záštitu nad celým projektom. Gordon Atlantic by mala taktiež zafinancovať prvé fázy projektu.

Ruské dráhy, pre ktoré by sa tento projekt mohol v budúcnosti stať vážnym konkurentom, pre zmenu zvažujú spoluprácu s americkou spoločnosťou Hyperloop One. Teda jednou z firiem, ktorá sa myšlienku Elona Muska snaží uviesť do praxe.

Zdroj: VentureBeat

Facebook komentár