Ruská centrálna banka sa snaží upokojiť investorov, keďže poskytla detaily o plánovanom agresívnom navýšení svojich rezerv, v snahe podoprieť svoju finančnú stabilitu.

V rozsiahlom prejave na konferencii Centrálnej Banky Ruska, Elvira Nabiullina, ktorá je jej vedúcou predstaviteľkou diskutovala ohľadom využitia devízových rezerv a zásob zlata v priebehu najbližších niekoľkých rokov. Tlačová agentúra ďalej poznamenala, že Centrálna banka plánuje zvýšiť svoje úrovne rezerv z takmer viac ako 300 miliárd dolárov na 500 miliárd dolárov.

Nabiullina taktiež zdôraznia, že finančný systém Ruska by sa mal prispôsobiť náročnému prostrediu a podarilo sa im neutralizovať finančné riziká.

Súvisiace: Plánuje Rusko menu krytú zlatom?

Ale jej vyjadrenia čelili kritike od niektorých predstaviteľov konferencie, vrátane Boba Parkera, ktorý je vedúcim analytikom u Credit Suisse.

Prostredníctvom e-mailu poznamenal: “Tvrdiť, že zásoby budú prenastavané je samozrejme o budovaní dôvery, ale chýba dôveryhodnosť, pretože nie je jasné, ako sa to dosiahne.”

Ruská centrálna banka týmito jej agresívnymi plánmi sa snaží upokojiť investorov, keďže uviedla, že chce vykonávať navyšovanie svojich rezerv, v snahe podoprieť finančnú stabilitu.

Evgeny Koshelev, ktorý je analytikom banky Rosbank pre Rusko povedal, že navrhované navýšenie je “obrovským”, vzhľadom k úrovni ich dostupných rezerv. Avšak, dodal, že pripomienky by nemali byť považované za “pevný a nemenný záväzok” od Centrálnej Banky Ruska.

Rezervy Ruska boli v posledných mesiacoch vyčerpávané, keďže centrálna banka sa rozhodla predávať americké doláre a iné meny, aby sa pokúsili zastaviť voľný pád ruského rubľa. Tvrdé medzinárodné sankcie ohľadom bojov na Ukrajine, plus dramatický poklesom cien ropy, jednoznačne mali negatívny vplyv na ekonomiku tejto krajiny.

Štatistika zverejnená počas minulého mesiaca ukázala, že ekonomika v prvom štvrťroku roka 2015 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka poklesla o 1,9 percenta.

Podľa oficiálnych údajov, Centrálna banka mala vo svojich trezoroch na konci apríla v zásobách 308 miliárd dolárov. Pre porovnanie, počas rovnakého mesiaca v roku 2014 jej zásoby boli na úrovni 428 miliárd dolárov. Rezervy zlata sú v súčasnosti na úrovni 48 miliárd dolárov a v porovnaní s minuloročnou úrovňou zostali na relatívne stabilnej úrovni.

Zvyšovanie rezerv by malo pomôcť kompenzovať odliv kapitálu z Ruska, ktorému taktiež čelí, čo vedie k poklesu disponibilného dôchodku a spotrebe, čo sa ukáže na vyššej nezamestnanosti. Koshelev z Rosbank dodal, že by mohli byť taktiež použité, aby sa zabránilo negatívnemu vplyvu silnejšieho rubľa na priemyselnú výrobu a z časti by pomohli zlepšiť ich fiškálne problémy.

Súvisiace: Na trhu so zlatom sa aktuálne dejú zaujímavé veci

Avšak Nabiullinová na konferencii v Petrohrade bola plná optimizmu, čo sa týkalo finančného systému Ruska, aj keď pripustila, že neustále vidí prekážky ekonomiky.

Podľa tlačovej správy na webových stránkach Medzinárodného bankového kongresu poznamenala: “Riziká finančnej nestability boli rýchlo neutralizované, očakávania vplyvu devalvácie boli znížené a bolo zabránené masovému odlivu vkladov a rast trhov zastavil nedôveru.”

Nakoniec dodala: “Finančný systém a platobná bilancia Ruskej federácie sú pod kontrolou, čo už sa nedá povedať o ekonomike ako celku.”

Zdroj: Bloomberg, BBC

Facebook komentár