Rusko_dostane_11_miliard_za_predaj_podielu_svojho_ropneho_obra_2016

Rusko sa stále snaží získať toľko potrebnú injekciu tvrdej meny.

Katar sa spojil s komoditnou skupinou Glencore, na základe čoho vykonali kúpu 19,5% podielu v ruskom ropnom gigante Rosneft za 10,5 miliardy eur (11,3 miliardy dolárov).

Prezident Vladimír Putin chce mať zjavne k dispozícií výnosy z privatizácie čo najskôr.

V zhrnutí stretnutia s generálnym riaditeľom spoločnosti Rosnefť – Igorom Sečinom, zverejnenom na internetových stránkach Kremľa, Putin požiadal, aby peniaze mali čo najskôr zahrnuté v ruskom rozpočte.

Súvisiace: Bohatí Rusi sa po víťazstve Trumpa hrnú do nehnuteľností v USA

Šechin odpovedal: “Od našich zahraničných investorov príjmeme prvý prevod peňazí v najbližších dňoch.”

Rusko bolo nútené predať podiely v niektorých jeho najviac cenených podnikoch, pretože nastal ekonomický prepad, ktorý spôsobil razantný pokles cien ropy a západných sankcií.

Po takmer dvoch rokoch v recesii, vládne fondy čelia prepadu hotovosti – keďže boli navrhnuté tak, aby pokrývali rozpočtové deficity v období nízkych cien ropy a zemného plynu, avšak od roku 2014 sa zmenšili o viac ako 50%.

Následne jeho úroveň predstavovala 91,7 miliárd dolárov. Aktuálne však dosahuje len 31,7 miliárd dolárov a analytici očakávajú, že fond sa bude aj ďalej zmenšovať.

Rozpočet Ruska pre rok 2016 je založený na predpoklade, že krajina by mohla predať svoje ropy za 50 dolárov za barel. Na budúci rok revidovali cenu až na 40 dolárov za barel. Ropa aktuálne tvorí iba 37% všetkých vládnych príjmov, v porovnaní so zhruba 50% pred dvoma rokmi.

Spoločnosť Glencore, ktorá pred rokom bojovala so svojou vlastnou dlhovou krízou uviedla, že pre Rosneft vedela vyčleniť len 300 miliónov eur (325 miliónov dolárov). Qatar Investment Authority, ktorý je suverénnym fondom členského štátu OPEC, tak bude znášať zvyšok.

Úradníci z Kataru sa nevyjadrili k dohode. QIA je najväčším jednotlivým akcionárom v Glencore.

BP už vlastní takmer 20% podiel spoločnosti Rosneft, ktorá zodpovedá za 40% produkcie ruskej ropy. Avšak ruská vláda bude aj naďalej kontrolovať spoločnosť prostredníctvom svojho 51% podielu.

Súvisiace: Ukrajinskí politici ukázali luxusné majetky. Nastalo veľké pobúrenie

A Putin poznamenal, že nových investorov bude príjmať z otvorenou náručou.

Generálny riaditeľ spoločnosti Rosneft poznamenal: “Pozývame našich investorov a nových akcionárov spoločnosti Rosneft do Ruska. Samozrejme aj usporiadame prijímanie návštevy na vládnej úrovni.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuarian, Bloomberg

Facebook komentár