Rusko_kriminalizuje_Bitcoin_Putin_rozvija_zakony_pre_kryptomeny

Ruský prezident Vladimír Putin je známym Bitcoinovým skeptikom. Oficiálny vládny týždenník Parlamentskaja Gazeta uviedol, že Putin požaduje, aby regulácia trhu s kryptomenami vstúpila do platnosti už do 1. júla tohto roku. Nová legislatíva je súčasťou zákona o regulácii digitálnych aktív, ktorý by mal v Rusku stanoviť smernice pre využívanie virtuálnych mien.

Ruské ministerstvo financií medzitým plánuje zaviesť zákon, ktorý by viedol ku kriminalizovaniu využívania kryptomien v úlohe náhrady oficiálneho platidla.

Elvira Nabiullina, ktorá je riaditeľkou ruskej centrálnej banky, uviedla, že spolu s ruským ministerstvom financií sa stavia proti používaniu virtuálnych mien v roli „súkromných peňazí a peňažných náhrad“. Vyhlásila, že jediným prijateľným platidlom za tovary a služby ostáva v krajine aj naďalej výhradne rubeľ. Povedala: „Existuje iba rubeľ. Všetko ostatné je neželanou náhradou.“

Súvisiace: Vláda USA je ďaleko od regulácie Bitcoinu a iných kryptomien

Nabiullina potvrdila, že rozhodnutie o kriminalizovaní používania Bitcoinu a ďalších digitálnych mien v úlohe náhrady oficiálnych peňazí má viesť k ochrane ruského rubľa. Uviedla: „Jedná sa o nevyhnutný krok s cieľom ochrany rubľa ako jediného legálneho platidla v Rusku.“

Ruble áno, kryptomeny nie

Štátne orgány zatiaľ neuviedli, akými sankciami bude trestané prípadné nedodržiavanie tohto zákona. Nadchádzajúca legislatíva by však mala vyriešiť aj túto otázku.

Alexej Moiseev, ktorý je zástupcom ruského ministra financií, povedal: „Porušovanie tohto princípu sa po dlhé roky nestretávalo so žiadnou odpoveďou právneho systému. Ministerstvo financií sa to rozhodlo zmeniť.“

Alexej Moiseev.

Alexej Moiseev.

 

Rusko v januári roku 2018 zlegalizovalo obchodovanie s kryptomenami v rámci oficiálnych obchodných platforiem. Vládni predstavitelia sa tiež zhodli na tom, že zavedenie nových právnych predpisov je nevyhnutné pre ochranu jednotlivcov pred podvodmi na neprehľadnom a neregulovanom trhu s kryptomenami.

Prezident Putin vyhlásil: „Ak začneme tento sektor regulovať, ale naša snaha nebude dostatočne efektívna, vláda bude musieť prevziať zodpovednosť za zložité situácie, do ktorých sa budú môcť dostať ľudia zúčastnení tohto trhu. V súčasnosti je každý obchodník zodpovedný za svoju vlastnú bezpečnosť. Vláda mu môže poradiť jedine v tom, čo smie a čo nesmie robiť. Ak sa situácia nevyjasní ani po tomto kroku, budeme musieť pristúpiť k riešeniu ďalších problémov.“

Rusko možno spustí vlastnú kryptomenu

Putin už v minulosti priznal, že nedôveruje Bitcoinu, pretože za kryptomeny neručí žiadna centrálna banka. Začiatkom októbra roku 2017 povedal, že kryptomeny sa dajú príliš ľahko využiť na pranie špinavých peňazí a iné nezákonné činnosti. Virtuálne meny dokonca nazval „pyramídovou schémou“.

Súvisiace: Regulátori sa obávajú kryptomien a môžu mať dobrý dôvod

Ruský prezident však už o týždeň neskôr náhle zmenil svoje stanovisko a oznámil, že Rusko plánuje spustiť svoju vlastnú kryptomenu s názvom „KryptoRubeľ“. Udeje sa tak v snahe obísť ekonomické sankcie uvalené na krajinu zo strany Spojených štátov.

Video: Putin sa ostro vyjadril proti Bitcoinu a kryptomenám:

Americká Rada pre cenné papiere a burzu (SEC) medzitým oznámila, že burzy obchodujúce s kryptomenami budú povinné registrovať svoju činnosť u patričných úradov. Hodnota Bitcoinu sa v dôsledku tejto správy prepadla takmer o 9%. Táto situácia naznačuje, že regulačná kontrola na trhu s digitálnymi aktívami sa začína sprísňovať nie iba v USA, ako aj na celom svete.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Reuters

Facebook komentár