Rusko_slubuje_odvetu_v_pripade_zistenia_novych_sankcii_od_USA_2016

Rusko počas včerajšieho dňa sľúbilo, že v prípade nových ekonomických sankcií od USA príde s odvetnými opatreniami voči Washingtonu.

Americká republikánska senátorka Lindsey Grahamová uviedla, že Rusko a prezident Vladimír Putin by mohol podľa očakávaní čeliť prísnejším sankciám, za kybernetické útoky v priebehu prezidentských volieb, ktoré vyhral Donald Trump.

Hovorkyňa ministerstva zahraničia, Maria Zacharová poznamenala: “Aby som bola úprimnou, sme unavení s klamstiev ohľadom “ruských hackerov”, ktoré vedeli ovplyvniť najvyššie voľby v Spojených štátoch.”

Zároveň správy o možných nových sankcií označila za “provokačné opatrenia Bieleho domu”.

Avšak tieto obavy sa stali realitou

USA práve uvalili na Rusko nové sankcie a pre hackerské útoky vyhostia 35 diplomatov. Spojené štáty tak vypovedali 35 ruských diplomatov a uzavreli dve ruské pracoviská v štátoch New York a Maryland.

Rusi boli označení za nežiaduce osoby, lebo konali „spôsobom nezlučiteľným s ich diplomatickým postavením“. Vypovedaní boli zamestnanci ambasády vo Washingtone a konzulátu v San Franciscu, ktorí dostali 72 hodín na to, aby opustili USA.

Podľa denníka The New York Times ide o pracovníkov ruských tajných služieb, medzi ktorými sú aj štyria riadiaci činitelia, ktorí zrejme priamo viedli útoky na počítače americkej Demokratickej strany.

Trump správu spochybnil

Trump výsledok, ku ktorému dospeli tajné služby, opakovane spochybnil. V stredu povedal, že by sa od sporov okolo útokov na počítače Demokratickej strany malo ustúpiť.

Trump novinárom na otázku, či by USA mali Rusko potrestať sankciami: „Mali by sme sa venovať svojmu životu. Domnievam sa, že počítače značne skomplikovali život. Celý ten počítačový vek to dopracoval tam, že nikto presne nevie, čo sa deje.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár