Rusko-zvysuje-urokovu-sadzbu-a-naznacuje-dalšie-zvysenia-v-dosledku-rastucej-inflacie

Ruská centrálna banka v piatok vykonala zvýšenie svojej kľúčovej úrokovej sadzby na 5,5%, čím zvýšila náklady na úvery v tomto roku už tretíkrát, v dôsledku rastúcej inflácie a uviedla, že ďalšie zvýšenie bude potrebné.

Rozhodnutie zvýšiť sadzbu z 5% bolo v súlade s odhadmi väčšiny analytikov oslovených agentúrou Reuters, ktorí predpovedali, že centrálna banka sa rozhodne pre zvýšenie o 50 bázických bodov po vyšších odhadoch inflácie, ako sa očakávalo.

Medziročná spotrebiteľská inflácia, ktorá je hlavnou oblasťou zodpovednosti centrálnej banky, prekročila očakávania a v máji sa zvýšila na 6,0% a dosiahla najvyššiu úroveň od októbra 2016, keď bola kľúčová úroková sadzba na úrovni 10%.

Centrálna banka, ktorej analytici varovali, že inflácia sa má ďalej zrýchľovať, uviedla, že po zvýšení kľúčovej sadzby na úroveň z apríla 2020 zváži ďalšie sprísnenie menovej politiky.

Centrálna banka vo vyhlásení uviedla: „Zvýšený inflačný tlak v kontexte dokončujúceho sa hospodárskeho oživenia môže viesť k výraznejšej a dlhodobejšej odchýlke inflácie smerom od cieľa.“

“To na nadchádzajúcich stretnutiach vytvára potrebu ďalšieho zvyšovania kľúčovej sadzby.”

Zvyšovanie sadzieb sa stalo nevyhnutnejším po tom, čo ruský rubeľ čelil zásahu novej vlny sankcií zo Západu. Inflačné očakávania Ruska dosiahli štvorročné maximum a tempo hospodárskeho rastu prekonalo očakávania.

Centrálna banka uviedla, že inflácia sa 7. júna vyšplhala na 6,15% a k cieľovej hodnote 4% sa vráti až v druhej polovici roku 2022, a to je neskôr, ako sa očakávalo.

Banka zvyšuje náklady na pôžičky po tom, ako v roku 2020 znížila kľúčovú sadzbu na rekordne nízku úroveň 4,25%, keď ekonomiku zasiahla pandémiu koronavírusov a pokles cien ropy, ktorá je hlavným vývozným artiklom Ruska.

Vyššie sadzby sú určené na obmedzenie inflácie a podporujú rubeľ, môžu však obmedziť hospodársku činnosť.

Ruský rubeľ voči americkému doláru vzrástol na 71,58, po zmene kurzu z úrovní 71,67 zaznamenaných krátko predtým.

Ďalšie stretnutie zamerané na stanovenie sadzieb je naplánované na 23. júla.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár