Pre-Rusov-uz-nie-su-prazdniny-to-co-byvali-Ale-stale-maju-moznosti

Boli časy, keď západná Európa bola pre ruských turistov obľúbenou destináciou.

Ale situácia sa zmenila.

Max, ktorý je 40-ročný Rus, chodil po múzeách vo Francúzsku, vychutnával si skvelú kuchyňu v Taliansku a chodil na túry po kopcoch Španielska.

Potom Rusko napadlo Ukrajinu. Tento rok Max, ktorý pre agentúru CNBC povedal, že mu nie je príjemné zdieľať svoje priezvisko, avšak už Európu za dovolenkovú destináciu „ani nepovažuje“.

Ďalej poznamenal: „Uvedomujem si problémy so získavaním víz do európskych krajín.”

V priebehu minulého týždňa sa Európska únia dohodla na pozastavení platnosti cestovnej dohody s Moskvou z roku 2007, ktorá uľahčila vydávanie víz Rusom. Tento krok sťaží a predraží cestu Rusov do bloku.

Cestovanie sťažilo aj februárové uzavretie vzdušného priestoru EÚ pre ruské letecké spoločnosti.

Max ďalej uviedol: ″Smutnou iróniou je, že som absolútne proti vojne a Putinovi, ale mám aj problémy s cestovaním.”

„V budúcnosti, keď Putin odíde a my sa opäť staneme normálnou krajinou, dúfam, že budem môcť opäť navštíviť Európu. Taliansko mám naozaj veľmi rád.”

Menej Rusov v Európe

Max je jedným z mnohých Rusov, ktorí toto leto vymenili európske dovolenkové destinácie za iné krajiny.

Krajiny EÚ ako Taliansko, Španielsko, Cyprus a Grécko patrili medzi 20 najlepších destinácií, ktoré si ruskí turisti v čo najväčšej miere vyberali pred vypuknutím vojny, ako vyplýva z údajov spoločnosti poskytujúcej dáta ohľadom cestovania – ForwardKeys.

Olivier Ponti z firmy ForwardKeys však uviedol, že ruská letecká doprava do Európy v lete predstavovala len 26 % podiel toho, čo v roku 2019.

Ďalej poznamenal: “Ruská invázia na Ukrajinu určite obmedzila možnosti dovoleniek jej občanov, pretože priame lety do mnohých obľúbených destinácií boli zakázané,” … “Rusi stále môžu navštíviť Európu, ale aktuálne musia prestupovať na miestach ako Istanbul alebo Dubaj.”

Kam Rusi cestujú?

Podľa firmy ForwardKeys, ktorá skúmala údaje o príletoch letov, viaceré rekreačné destinácie v júni, júli a auguste v porovnaní s rokom 2019 zaznamenali nárast trhového podielu ruských návštevníkov.

  • Maledivy (od 5 % do 20 %)
  • Seychely (3 % až 7 %)
  • Turecko (4 % až 8 %)
  • Spojené arabské emiráty (1 % až 3 %)

Väčšina z týchto krajín bola obľúbenou medzi ruskými návštevníkmi aj pred vojnou. Podľa Ekonomickej spravodajskej jednotky (EIU) bolo Turecko vedúcou destináciou pre ruských turistov v roku 2019, za ním nasledovalo Ruskom okupované územie Abcházsko, Spojené arabské emiráty a Maldivy.

Analytici z EIU pre agentúru CNBC uviedli, že Maledivy sú už dlho preferovanou destináciou pre bohatých Rusov, ktorí môžu po príchode ľahko získať turistické víza na pobyt pre obdobie až 90 dní.

Príchody ruských turistov do Európy sa počas leta znížili, ale zvýšili sa na Maldivách, ktoré je obľúbeným dovolenkovým miestom bohatých občanov krajiny.

Príchody ruských turistov do Európy sa počas leta znížili, ale zvýšili sa na Maldivách, ktoré je obľúbeným dovolenkovým miestom bohatých občanov krajiny.

Priaznivejší výmenný kurz v Turecku od polovice marca pravdepodobne viedol k zvýšeniu počtu cestujúcich do tejto krajiny, ako uviedli analytici EIU – Mario Bikarski a Federica Reccia. Turecká líra je voči americkému doláru v súčasnosti na úrovni 18,23 – takmer na rekordnom minime po tom, čo turecká centrálna banka v auguste znížila svoje referenčné úrokové sadzby napriek tomu, že inflácia sa blížila k hodnote 80 %.

Napriek tomu, podľa ich slov, môže byť schopnosť Rusov cestovať ďalej obmedzená. Okrem pozastavenia preferenčnej vízovej dohody s Moskvou zo strany EÚ z roku 2007, ekonomické problémy môžu Rusov od cestovania odradiť.

“Ako vojna bude pokračovať, taktiež očakávame, že zhoršujúci sa ekonomický výhľad bude mať negatívny vplyv na cestovanie Rusov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár