Voľba slova “rýdzi” nie je náhodná. Bolo tu viac rôznych druhov zlatého štandardu, vrátane toho, čo dnes nazývame Klasický zlatý štandard, Gold Bullion Standard a Gold Exchange Standard. Každý uvedený mal nedostatky, z ktorých sa každý dal falšovať.

Napríklad v zákone o razbe mincí z roku 1792, kde vláda prinútila cenu jednej veci, ktorá má byť pevne stanovená, pokiaľ ide o iné veci. Tento mechanizmus bol popísaný v § 11:

“A bude ďalej prijaté, že” primeraná hodnota zlata k striebru vo všetkých minciach, ktoré sú podľa zákona ako aktuálne peniaze v Spojených štátoch, musí byť v pomere pätnásť ku jednej.”(viac)

Samozrejme, že ľudia reagujú na takéto narušenie. Keď vláda určuje cenu niečoho príliš nízko, tak to ľudia budú hromadiť alebo exportovať. Ak je cena stanovená príliš vysoko, tak tým zaplavia trh.

Podľa Craiga K. Elwella, v jeho správe kongresovej výskumnej služby z roku 2011 (2011 Congressional Research Service Report):

“Pretože svetové trhy oceňujú ich [zlato a striebro] v pomere 15 ½ až 1, veľa zlata opustilo krajinu a striebro bolo de facto štandard.”(viac)

Následne vláda zmenila smer. Elwell poznamenáva:

“V roku 1834, bol zlatý obsah doláru znížený v pomere 16 ku 1. Ako výsledok, striebro opustilo krajinu a zlato sa stalo de facto štandardom. “

Pokiaľ zákon určuje pomer medzi zlatom a striebrom, potom iba jediný kov, ten ktorý je podhodnotený, bude použitý. Bolo by veľmi ťažké pre vládu dostať správny pomer. A aj keby áno, akonáhle sa trhová hodnota zmení pomer bude zlý a iba jeden kov bude v obehu.

Vláda by sa nemala pokúšať nútiť cenu na trhu. V rýdzom zlatom štandarde, trh je oprávnený stanoviť si cenu striebra, medi, ropy, pšenice, obleku z jemnej vlny a všetkého ostatného. To umožňuje ľuďom používať zlato, striebro, alebo morské mušle ako peniaze, ak si to želajú (trh nevybral mušle v moderných dejinách)..

V priebehu 19. storočia boli rôzne štátne zákony, aby stanovili nové druhy obmedzení na brehu . Jedno populárne obmedzenie bolo , že za účelom získania výsadnej listiny ( povolenie pôsobiť ako banka ) , banka musela kúpiť dlhopisy štátnej vlády. K tejto téme kde nútia banky kúpiť štátne dlhopisy sa vrátime neskôr.

To je zhubný nápad. Banky musia mať zarábajuce aktíva tak, aby zodpovedali ručeniu vkladových účtov . Prečo ich neprinútiť kúpiť nejaké vládne dlhopisy ako podmienku pre povolenie na prevádzkovanie? Pretože to je samozrejme vydieranie. V slobodnej krajine by človek nemal žiadať o povolenie aby mohol podnikať a človek by nemal byť nútený robiť niečo výmenou za povolenie.

Táto politika má dva ekonomické dopady. Po prvé, to tlačí cenu dlhopisu vyššie, než by inak bola, čo znamená, že tlačí dole úrokové sadzby. Toto skreslenie tvorí vlny v celej ekonomike .

Za druhé, vystavuje štátnu Chartered Bank k fiškálnej nezodpovednosti vo federálnej vláde. A samozrejme federálna vláda je podporovaná požičať si a míňať touto velmi perverznou politikou, pretože vedia, že vždy bude trh pre ich dlhopisy. To trvá až do neplnenia. A keď sa to stane, štátne Chartered banky sa stanú insolventnými. Toto nie je chyba zlatého štandardu, alebo voľného trhu. Je to zlyhanie politiky deficitných výdavkov a centrálneho plánovania. 

Tam je ďalší problém s touto schémou. Banka zoberie vklady, najmä vklady na požiadanie a kúpi dlhopisy, a to najmä dlhšie splatné dlhopisy . Toto sa nazýva “požičať si na krátko pre dlhé požičiavanie” , a to je nebezpečné , pretože v prípade , že vkladatelia chcú vykúpiť svoje zlato alebo striebro , môže banka ostať v pozícii , kde má iba nelikvidný dlhopis. Je zrejmé, že vkladateľ nechce vládny dlhopis a preto banka môže byť nútená pri predvolenom nastavení prísť k ” runu na banku ” .

Všetky pôžičky v schéme krátke pre dlhé požičanie, nazývané tiež “nesúlad trvania” ,skôr alebo neskôr skolabujú. Dôvodom je, že vkladateľ, ktorý je konečným emitentom úveru, signalizuje, že on len chce poskytnúť úver na krátku dobu. Ale banka to rozšírila na dlhodobý úver. To nie je z rozhodnutia banky, a z nerešpektovania zámeru svojich vkladateľov, to robí samotné náchylné k ” runu na banku “.(viac)

V roku 1864 Národny bankový zákon na dlhopisy emitované štátnymi bankami uložil daň vo výške 10 % . Netreba dodávať , že štátne banky reagovali na túto hrozbu masovou krádežou . Tam bolo 1466 štátnu objednaný v 1863 . O päť rokov neskôr , 83 % z nich buď ukončilo svoju činnosť alebo sa autorizovanými bankami. (viac

Jedným z ustanovení tohto zákona bolo požadovať na národnej prenajatej banky držať americké štátne dlhopisy za účelom vydania štandardizované národné bankovky a iné záväzky (viac).  Jedným z hlavným dôvodom bolo to , že federálna vláda sa nevedela dočkať, na financovanie občianskej vojny ( 1861 – 1865 ) . V neskorších rokoch, keď federálna vláda chcela , aby splatila svoje dlhy , to stislo banky a výsledkom bola deflácia a paniky .

Problém bol obnovený , keď federálna vláda pokračovala razbu mincí . “Zločin 1873 “ nazvali viacerí zákon o razbe mincí v roku 1873 , ktorý znížil hodnotu striebra . To bolo obrovský presun bohatstva od malých sporiteľov, ako sú poľnohospodári, ktorí mali striebro uložené doma do rúk bohatých , ktorí držali stále zlato v bankách .

Tieto problémy nastali v rámci klasického zlatého štandardu . Ešte pred Zákonom o federálnej rezerve 1913 , sme videli nasledujúce falšovanie :

1. A pevná zlato : striebro cena, pomer bimetalového menového štandardu. Nechcený dôsledok bol, že najprv zlato a neskôr striebro utieklo z krajiny

2. Zákon núti banky požiadať o povolenie na prevádzku . Veľké výdavky vlády, ktorá potrebuje odbyt pre svoje dlhopisy, prinútili banky aby si kupovali ich dlhopisy v rôznych režimoch výmenou za povolenie na prevádzkovanie. To vystavilo banky k runom na banku a priviedlo banky k bankrotu, keď dlhopisy neboli vyplatené , a vytvoril nový problém, kedy je veľkosť bankového systému obmedzená hodnotou štátnych dlhopisov v obehu .

3. Zníženie hodnoty jedného kovu presúva bohatstvo z jednej triedy sporiteľov do druhej.

4. Nesúlad trvania spôsobuje hospodársky cyklus . Boom nastáva v dôsledku úverovej expanzie mimo zámeru sporiteľov. Busta začína , keď existujú významné odkupy vkladateľov, ktorí potrebujú svoje peniaze. Plná panika nastane, keď si ostatní vkladatelia uvedomia, že banka nedrží peniaze, alebo krátkodobé aktíva, ako sú účty . Banka drží nelikvidné dlhodobé dlhopisy a nemôže platiť vkladatelom odkúpenie. Run sa premení na bankrot. Panika sa premení na drpresiu v širokom meradle. 

Preložil: Michal Lacný

Zdroj: DailyCapitalist

Facebook komentár