Samsonite_prepadla_kedze_sa_spochybnuju_jej_obchodne_praktiky

Obchodovanie s akciemi spoločnosti Samsonite bolo pozastavené po tom, ako najväčší svetový výrobca batožín bol investičnou spoločnosťou obvinený z pochybných obchodných praktík.

Ich akcie v Hongkongu klesli pred riadnym obchodovaním o 10%, keď sa zastavili po útoku krátkodobých predajcov – investorov, ktorí profitujú zo zníženia hodnoty akcií spoločnosti.

Spoločnosť Blue Orca Capital – nová firma vedená renomovaným investorom zameraným na krátkodobý pokles – Soren Aandahlom, vo štvrtok na svojej internetovej stránke uviedla, že Samsonite maskuje spomalenie rastu tým, že realizuje rozsiahlym objem pôžičiek cez akvizície.

V správe sa píše: “Samsonite sa len nedávno snažila o ustálenie a už oznámila, že hľadá svoju ďalšiu akvizíciu (v kabelkách pre ženy) a trh by mal byť už voči týmto krokom skeptickým.”

Spoločnosť Blue Orca tiež obvinila spoločnosť z používania sporných účtovných techník na ovpyvňovanie výnosov a nafúkovanie marží.

Investičná spoločnosť tvrdí: “Samsonite je značka strednej úrovne, ktorá sa snaží o prelínanie s luxusnými predajcami.”

Akcie spoločnosti Samsonite boli v Hongkongu počas štvrtkového obchodovania zastavené, na žiadosť spoločnosti, kým pripravia svoju odpoveď na správu.

Samsonite vo štvrtok v noci uviedla vyhlásenie, že tvrdenia Blue Orca sú “jednostranné a zavádzajúce, a preto sú uvedené závery v správe nesprávne.”

Spoločnosť dodala, že k správe “včas” vydá podrobnejšiu odpoveď. Upozornila akcionárov, aby s touto správou zaobchádzali opatrne a poznamenala, že si vyhradzuje právo podať žalobu proti spoločnosti Blue Orca.

Samsonite uviedla, že jej akcie v piatok začali obchodovanie.

Veľká časť kritiky tejto správy sa sústreďuje na stratégiu akvizície spoločnosti Samsonite, ktorá zahŕňala odkúpenie amerického konkurenta – Tumi pred dvoma rokmi v hodnote 1,8 miliardy dolárov. Tvrdí, že Samsonite po dohode využila určité účtovné postupy na umelé zvýšenie ziskových marží a verí, že akcie spoločnosti sú nadhodnotené o 44%.

Väčšina hlavných analytikov má na Samsonite odlišný názor. Deväť z 15 maklérov, ktorí pokrývajú túto akciovú spoločnosť Samsonite investičným hodnotením “nákup” (buy). Analytici očakávajú, že prevádzkový zisk spoločnosti Samsonite sa v bežnom finančnom roku zvýši o viac ako 20%.

Analytička investičnej spoločnosti Morningstar, Lorraine Tan vo štvrtok uviedla: “Veríme, že výrazne nižšia cieľová cena krátkeho predajcu pre spoločnosť Samsonite neovplyvňuje schopnosť spoločnosti generovať trvalý pozitívny voľný peňažný tok.”

Blue Orca takisto poukázala na neobvyklé transakcie medzi generálnym riaditeľom spoločnosti Samsonite – Ramesh Tainwala a indickými subjektami, ktoré boli podľa nich ovládané ním a jeho rodinou. Dokonca obvinila Tainwalu, že klamal ak sa vyjadril, že má doktorát z podnikovej ekonomiky.

Správa ďalej uviedla: “Nakoniec sme presvedčení, že Samsonite jednoducho predáva príliš veľa batožiny pri predaji za tak vysokú prémiu.”

Aandahl, ktorý založil spoločnosť Blue Orca začiatkom tohto mesiaca, má skúsenosti s odhaľovaním účtovných problémov.

Na Harvarde vzdelaný bývalý právnik sa v poslednej dobe zameral svoj investičný apetít na čínske spoločnosti obchodovaní v USA. V roku 2016 bol menovaný “najlepším predajcom na krátko” (zarábajúcom na poklese akcií), investičnou publikáciou Activist Insight.

Rovnako ako mnohí predajcovia, Blue Orca nezverejňuje, kto sú jej investori alebo koľko peňazí spravuje. Spoločnosť zarába peniaze pre svojich klientov tým, že si vyberie “krátku” pozíciu v akciovej spoločnosti a následne sa pokúša znížiť ich cenu tým, že zverejní negatívne správy.

Minulý rok sa Aandahl zameral na austrálskeho pestovateľa santalového dreva – Quintis , ktorý opísal ako “ponziho štruktúru”. Jej akcie nakoniec prepadli takmer o 80% a práve sa nachádzajú pod správou.

Jeho predpovede neboli vždy ziskové. V roku 2016 poradil investorom, aby predávali akcie v japonskom obchodnom dome Itochu, ale jeho akcie sa už takmer zdvojnásobili.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Facebook komentár