Saudska_Arabia_oznamila_velke_kontrakty_na_obriu_zeleznicnu_trat_2018

Ministri dopravy Saudskej Arábie včera poznamenal, že do železničnej infraštruktúry krajiny budú nasmerované medzinárodné investície.

Nabeel al-Amudi v rozhovore poznamenal: “Jednou z možností sú dlhodobé koncesie v oblasti verejno-súkromného partnerstva (PPP). Pozeráme sa aj na reštrukturalizáciu niektorých našich letísk, čo im umožní vykonať privatizáciu a následne sa ponúkame aj rozsiahly projekt v oblasti železníc.”

V rozhovore pre Svetové ekonomické fórum (WEF) v Davose (vo Švajčiarsku) al-Amudi povedal, že rokovania s veľkými firmami o dvoch rôznych druhoch kontraktoch v oblasti železničnej infraštruktúry už boli iniciované.

Ďalej uviedol: “Jedným z nich je prevádzka a údržba existujúcich tratí a následne aj niektoré dohody v štýle PPP ohľadom nových železníc, ktoré chceme vybudovať – konkrétne aj veľký, pozemný most medzi západným a východným pobrežím kráľovstva.”

Projekt Saudi Landbridge predstavuje plánovanú železnicu, ktorá spojuje Džiddah na pobreží Červeného mora s hlavným mestom Saudskej Arábie – Rijádom. Zameriava sa predovšetkým na prepravu nákladov.

Al-Amudi očakáva, že kontrakty budú oznámené v najbližších mesiacoch.

Súvisiace:
Ako sa zmení život v Saudskej Arábii počas roka 2018
Saudská Arábia plánuje výstavbu $500 miliardového megamesta

Jeho poznámky prichádzajú za účasti stratégie Saudskej Arábie ohľadom pokračujúcej transformácií hospodárstva, mimo ropnej oblasti. Zmeny sú súčasťou hospodárskeho a sociálneho reformy kráľovstva ako súčasť programu, známeho ako Vision 2030.

Na plán s označením “Vision 2030“ dohliada Saudský korunný princ Mohammed bin Salman a sústreďuje sa na tri hlavné témy, aby vybudoval “prekvitajúcu spoločnosť, prosperujúcu ekonomiku a ambiciózny národ”.

Kľúčovou súčasťou vízie je aj zvýšenie súkromných investícií a rast súkromného sektora, ktorý by podľa očakavaní mal do hrubého domáceho produktu (HDP) Saudskej Arábie, do roku 2030 prispievať až 65%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár