Saudská Arábia počas včerajšieho dňa taktiež vykonala výrazné zníženie cien a poplatkov za jej ropu, keďže počas minulého mesiaca konkurenční producenti Perzského zálivu vykonali podobné kroky.

Ako americká výroba stále rastie aj cez nižšie ceny ropy, členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu majú problémy s udržaním alebo získaním podielu na rastúcich trhoch v Ázii.

V zozname oficiálnych cien, ktoré boli poslané zákazníkom, štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco znížila cenu svojej surovej ropy do Ázie o 1,7 americký dolárov za barel. Ako výsledok sa obchoduje lacnejšie o 1,6 dolára za barel, proti konkurenčnému benchmarku z Dubaja, oproti nárastu o 10 centov za barel dosiahnutom skôr. Spoločnosť taktiež znížila svoje ceny pre ťažký vykurovací olej o 2 doláre za barel pre Ďaleký východ a o 30 centov za barel pre USA.

Súvisiace: 
Saudská Arábia nie je tak bohatou, ako ste si mysleli
Saudská Arábia nemá taký vplyv na trh s ropou ako sa jej pripisuje

Tento krok prišiel ako Irán, Irak a ďalšie krajiny na Stredného východu minulý mesiac vykonali väčšie zníženia vo svojich úradných cenách, ako Saudská Arábia.

Saudská Arábia sa zaviazala, že bude udržovať produkciu na vysokej úrovni, pretože dúfa, že nižšie ceny ropy budú stimulovať dopyt z Ázie a chce ovplyvniť konkurenčnú výrobu v USA, ktorá je nákladnou. Ale zatiaľ čo čínsky hospodársky rast spomaľuje, americká výroba v júli vzrástla o zhruba 68 000 barelov za deň.

Zdroj: The Wall Street Journal

Facebook komentár