Salman bin Abdulaziz Al Saud, kráľ Saudskej Arábie.

Salman bin Abdulaziz Al Saud, kráľ Saudskej Arábie.

Saudská Arábia a Rusko sú v súčasnosti najväčšími vývozcami ropy na svete. Vodcovia týchto krajín sa vo štvrtok 5. októbra stretnú v Moskve, aby diskutovali o spolupráci v oblasti produkcie ropy a o rozdielnych názoroch sa situáciu v Sýrii a Iráne. Pôjde o prvú návštevu saudskoarabského panovníka v hlavnom meste Ruska.

Počas návštevy kráľa Salmana by mohlo dôjsť aj k podpísaniu niekoľkých investičných dohôd, medzi ktoré by mohol patriť projekt týkajúci sa skvapalneného zemného plynu a výstavby petrochemických závodov. Sfinalizujú sa pravdepodobne aj plány na založenie spoločného $1 miliardového fondu, pomocou ktorého budú krajiny v budúcnosti investovať do energetických projektov.

Súvisiace: Z Ruska a Saudskej Arábie sa stávajú nečakaní spojenci

Návšteva saudskoarabského kráľa a rokovanie s ruským prezidentom Vladimírom Putinom v Kremli odráža výrazné prehĺbenie vzťahov medzi Ruskom a Saudskou Arábiou, ktoré vychádza zo spoločného záujmu o zvrátenie znižovania cien ropy na svetovom trhu.

Obe krajiny ťahali za jeden koniec, keď podporili dohodu o znižovaní produkcie ropy medzi členmi organizácie OPEC a ďalšími výrobcami. Napriek tomu sú však Rusko a Saudská Arábia spojencami rozdielnych znepriatelených strán v rámci občianskej vojny v Sýrii. Rijád podporuje rebelov, ktorí bojujú proti ozbrojeným silám prezidenta Baššára al-Asada, zatiaľ čo ruské vojská a iránske milície sú na Asadovej strane. Moskva tak podporuje úhlavného nepriateľa Saudskej Arábie a Rijád sa súčasne obáva, že vplyv Iránu v regióne nebezpečne narastá.

Mark N. Katz, ktorý pôsobí na Univerzite Georgea Masona ako odborník na vzťahy medzi Ruskom a Stredným východom, povedal: „Saudská Arábia potrebuje pomoc v otázke Iránu a Rusko chce podnietiť obchod a investície. V saudskoarabskom vnímaní sú tieto dve záležitosti jednoznačne prepojené, no Rusko sa ich bude snažiť riešiť oddelene.“

Na ceste medzi letiskom a centrom Moskvy boli postavené billboardy, ktoré vítajú kráľa Salmana v arabčine a ruštine.

Kráľov syn, princ Mohammed bin Salman, navštívil Rusko v máji. Bolo to tesne predtým ako sa stal korunným princom. Štátne investičné fondy oboch krajín odsúhlasili v roku 2015 investície vo výške $10 miliárd.

Na podnikateľskom fóre v Kremli budú rečniť najvýznamnejší ministri a riaditelia štátnych energetických gigantov Saudi Aramco a Gazprom. Saudská Arábia predstaví svoj program reforiem Vision 2030, ktorý by mal zbaviť kráľovstvo závislosti na rope.

Sýria a Irán

Moskva považuje nadchádzajúcu návštevu za dôsledok jej zásahu do konfliktu v Sýrii pred dvoma rokmi a ako uznanie rastúceho vplyvu Ruska na Strednom východe.

Chris Weafer, ktorý je partnerom pre ekonomické a politické poradenstvo v spoločnosti Macro-Advisory, povedal: „Rijád sa ešte pred 12 mesiacmi staval voči angažovanosti Ruska v Sýrii veľmi kriticky. Vzťahy medzi týmito dvoma krajinami sa zdali byť na bode mrazu. Dnes sa situácia zmenila o 180 stupňov a obe krajiny teraz vidia politické a ekonomické výhody prameniace z bližšieho, hoci pragmatického vzťahu.“

Diskusia o Sýrii sa pravdepodobne zameria na vývoj krajiny po porazení islamského štátu, Asadovu budúcnosť, výsledky mierových rozhovorov medzi opozičnými aktivistami podporovanými Saudskou Arábiou a Damaskom a vytvorenie nových deeskalačných zón. Saudskoarabský kráľ môže tiež vyžadovať uistenie, že Irán nezíska v Sýrii trvalú rolu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal: „Moskva dúfa, že návšteva saudskoarabského kráľa vdýchne život vzťahu s obrovským potenciálom. Rusko má záujem udržiavať dialógy s Rijádom ohľadom situácie na Blízkom východe a najmä v Sýrii.“

Ostro sledovaným bodom záujmu budú akékoľvek diskusie o ropnom trhu a efektívnosti krokov smerujúcich k zvýšeniu cien ropy prostredníctvom zníženia produkcie. Pokles cien ropy v posledných troch rokoch nadmerne zaťažil rozpočty oboch krajín. Dohoda o znižovaní produkcie mala pôvodne platiť do marca roku 2018. Je však možné, že krajiny sa dohodnú na dodatočnom predĺžení tejto lehoty.

Moskva minulý mesiac priznala, že s Rijádom už diskutovala o rozširovaní dohody. Žiadne konkrétne rozhodnutie však nevstúpi do platnosti pred stretnutím producentov ropy, ktoré sa bude konať 30. novembra vo Viedni.

Alexander Novak, ktorý je ruským ministrom energetiky, v pondelkovom rozhovore povedal, že plánovaný $1 miliardový investičný fond je súčasťou snahy o posilnenie spolupráce v oblasti ropy, plynu, elektriny, obnoviteľných zdrojov energie a ďalších projektov. Dodal, že ruské ropné spoločnosti v súčasnosti rokujú o zmluvách so saudskoarabským ropným gigantom Saudi Aramco.

Ruský minister hospodárstva Maxim Oreškin v utorok povedal, že ruský investori sa zaujímajú o výstavbu jadrovej elektrárne, ktorú plánuje realizovať Saudská Arábia. Emirátu sa na oplátku otvoria investičné príležitosti v rámci ruskej námornej prepravnej spoločnosti Sovcomflot.

Súvisiace: Ropný boom bridlíc bude OPECu ubližovať až do roku 2018

Zdroj z ruského energetického priemyslu vyhlásil, že spoločnosť Novatek a Saudská Arábia pravdepodobne podpíšu memorandum o porozumení týkajúce sa projektu skvapalneného zemného plynu, ktorý je známy pod názvom Arctic LNG-2. Plánovaný začiatok realizácie projektu je stanovený na obdobie po roku 2020. O podrobnostiach sa ešte stále diskutuje. Rusko by chcelo, aby sa Saudská Arábia stala akcionárom projektu, ale údajne existujú aj ďalšie úlohy, ktorých by sa kráľovstvo mohlo zhostiť.

Spoločnosti Saudi Aramco a Saudi Basic Industries Corp (SABIC) by mali podpísať memorandum o porozumení s najväčšou ruskou petrochemickou firmou Sibur. Výsledkom by mala byť výstavba petrochemických závodov na území oboch krajín.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, BBC

Facebook komentár