Scania_pracuje_na_nakladnom_automobile_na_baze_vodika

Švédska prepravná spoločnosť Scania so spoločnosťou Renova vyvíjajú nákladný automobil na odvoz odpadov, bežiaci na vodíkové palivové články.

V dnešnom oznámení firma uviedla, že vozidlo bude mať plne elektrifikovaný pohon ako aj lis.

Marita Nilsson zo spoločnosti Scania vo vyhlásení uviedla: “Máme veľký záujem získať viac skúseností s palivovými článkami vrámci skutočných aktivít našich zákazníkov,” … “Palivové články predstavujú sľubnú technológiu v potrebnej dekarbonizácii dopravy.”

Spoločnosť Scania dodala, že na projekte spolupracovala so Švédskou energetickou agentúrou a Štokholmským Kráľovským technologickým inštitútom. Očakáva sa, že vozidlo s palivovými článkami bude dodané buď koncom roka 2019 alebo začiatkom roka 2020.

Hans Zackrisson, ktorý je vedúcim vývoja spoločnosti Renova, v priebehu dnešného dňa poznamenal, že elektrifikácia pomocou palivových článkov, poháňaných vodíkom bola “veľmi príťažlivou alternatívou” pre ťažké komerčné vozidlá ako sú nákladné automobily s odpadom.

Zackrisson dodal: “Vozidlá využívajú všetky výhody elektrifikácie pri zachovaní niektorých z najlepších aspektov vozidiel s fosílnymi palivami, či už v rámci rozsahu, hodín v prevádzke ako aj užitočnom zaťažení.”

Európska komisia opísala vodík ako nosič energie s “veľkým potenciálom pre čistú a účinnú energiu v stacionárnych, prenosných a dopravných riešeniach”.

Súvisiace:
Konkurent Tesly – Nikola Motor predstavil kamión pre EŮ
Prvé svetové vlaky na vodíkový pohon vstúpia do prevádzky

Spoločnosť Scania patrí medzi niekoľko spoločností, ktoré chcú vyvinúť a uviesť do prevádzky prepravné zariadenia s vodíkovými palivovými článkami. V septembri napríklad výrobca železničných vozňov – Alstom uviedol na trh prvý vlak na vodíkový pohon vo svete.

Jeho model Coradia iLint využíva palivové články, ktoré premieňajú vodík a kyslík na elektrickú energiu. Pokiaľ ide o rýchlosť, vlak s nulovými emisiami môže jazdiť rýchlosťou až 140 kilometrov za hodinu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár