Už dlhšie obdobie je vidno existujúce diskusie: Či sektor technológií prispieva k vytváraniu alebo rušeniu pracovných miest…

Väčšina ekonómov uvádza, že je to tak trocha narovnako – práce v niektorých odvetviach vymierajú, zatiaľ čo pracovné miesta v iných odvetviach sú vytvorené. Ešte štyri roky po oživení ekonomiky sú milióny ľudí stále bez práce, čo viedlo mnohých ľudí k otázke, či ich práca nebola nahradená strojmi.

Ale vedúci predstaviteľ spoločnosti Google – Eric Schmidt je optimistom.

Schmidt na konferencií usporadovanou National Association of Business Economics povedal: “Nové pracovné miesta nevytvárajú malé a stredné podniky, ale nové podniky, z ktorých mnohé majú technologickú zložku,” … “Technológie vytvárajú príležitosti pre nové typy úloh, v mnohých sektoroch.”

O aký druh sektorov sa jedná?

Povedal: „Zdravotníctvo, doprava, vzdelanie a tvorivé odvetvia, ako sú filmy a hudba a všetky odvetvia, ktoré ťažia z rýchlych pokrokov v sektore technológii a analýzy dát.“

Vezmite si dopravu. Kým mestské ulice sú z veľkej časti preplnené, existuje veľa priestoru vo vzduchu. To predstavuje príležitosť na veľkú zmenu v sektore osobnej dopravy – mal na mysli miniatúrne elektrické vrtuľníky.

V oblasti zdravotnej starostlivosti môže byť činnosť analytických nástrojov vykonaná v smartphonoch, ktoré upozornia lekára na zdravotné problémy.

Ale zatiaľ čo technológia bude vykonávať problémovú analýzu, pokiaľ ide o vytvorenie analýz, budeme stále potrebovať človeka, ktorý bude vykonávať konečné rozhodnutia.

Schmidt, ktorý bol CEO spoločnosti Google v rokoch 2001-2011 ďalej povedal: “Počítač potrebuje byť niekým vedený” … “Piloti budú stále lietať v lietadlách, starší ľudia budú stále potrebovať opatrovateľa.”

V odvetví hudby a zábavy prišlo k obrovskému zvýšeniu financovania ľudský zdrojov. A aj nárastom financovania pomocou webu KickStarter. V skutočnosti prišlo k digitálnej revolúcií, ktorá podľa neho prispela k rozvoju priemyslu umenia a zábavného priemyslu, ktoré sa zvýšili o 50%.

Povedal: “Funguje to, a rast bol fenomenálny.”

Takže to, čo je potrebné, k tomu, aby sme videli väčší objem tohto rastu? Pre začiatok  – lepšiu vládnu politiku.

Dodal: “Politika Spojených štátov k prisťahovalcom je jednou z najhlúpejších politík na dlhom zozname.”

Mnoho technologických firiem sa sťažujú na súčasne imigračné pravidlá krajiny, ktoré sú podľa nich príliš prísne, čo vedie k nedostatku vedcov a ďalších vysoko kvalifikovaných pracovníkov, ktoré tento priemysel potrebuje.

Na ďalšej strane je vzdelávanie – Schmidt ďalej povedal, že analýzou dát budeme lepšie zisťovať silné stránky študentov.

“Budeme môcť zistiť, či sú na naše pracovné miesto vhodní a firmy začnú najímať na základe týchto ich profilov.”

Pripustil, že ľudia s nízkou kvalifikáciou môžu dostať určitý čas, aby sa v ich technologických schopnostiach zlepšili.

“Je im potreba dať im nástroje a stimuly a môže sledovať nárast zlepšovania ich schopností.”

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár