Akcie spoločnosti Kodak dosiahli rozsiahly rast.

Akcie spoločnosti Kodak dosiahli rozsiahly rast.

Noviny The Wall Street Journal uviedli, že Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) údajne prešetruje, ako spoločnosť Eastman Kodak získala vládnu pôžičku USA vo výške 765 miliónov dolárov, pre pomoc podnikania v oblasti farmaceutických prísad.

FDA (americký úrad pre kontrolu liečiv) ich označil za nepostrádateľné a je ich v USA naozaj veľmi málo. Vláda chcela týmto spôsobom znížiť závislosť na zahraničných dodávkach. Kodak so sídlom v Rochesteri v štáte NY, má dlhú tradíciu výroby chemikálií používaných vo fotografickom priemysle.

Prekvapivé oznámenie v priebehu minulého týždňa poslalo akcie spoločnosti Kodak do enormného zisku – až o 2 757% – a malo za následok silný objem obchodovania pre prevažne zabudnutú spoločnosť. Taktiež vyvstali otázky týkajúce sa vedúcich pracovníkov vrátane Jima Continenza, výkonného predsedu a generálneho riaditeľa spoločnosti Kodak, ktorí dostali opcie na akcie 27. júla, čo bolo deň pred vyhlásením ohľadom získania pôžičky.

Regulačné orgány údajne skúmajú, prečo spoločnosť Kodak ohlásila pôžičku v deň predchádzajúci oficiálnemu oznámeniu, čo poslalo akcie do zisku 25%. Wall Street Journal uviedol, že miestna televízna stanica nedostala od spoločnosti Kodak obmedzenie na zverejnenie informácií ohľadom nadchádzajúceho oznámenia.

Spoločnosť Kodak vo vyhlásení pre spoločnosť CNN uviedla, že tieto údaje nemala v úmysle zverejniť až do 28. júla. Noviny však uviedli, že spoločnosť Kodak pre toto oznámenie nedala televíznej stanici tzv. embargo.

Noviny ďalej uviedli, že vyšetrovanie je „v počiatočnom štádiu a nemusí viesť k obvineniam zo spáchania trestného činu zo strany spoločnosti alebo jednotlivcov“. SEC okamžite neodpovedal na žiadosť o pripomienky.

Nezvyčajná dohoda spoločnosti Kodak s vládou USA a divoké pohyby akcií, ktoré nasledovali, upútali pozornosť senátorky Elizabeth Warrenovej.

V otvoreným liste pre SEC v utorok napísala: „Pred oznámením sa vyskytlo niekoľko prípadov nezvyčajnej obchodovacej činnosti, ktoré vyvolávajú otázky, či sa jeden alebo viac jednotlivcov mohlo zapojiť do obchodovania tzv. zasvätených osôb alebo do neoprávneného zverejnenia významných neverejných informácií, týkajúcich sa nadchádzajúcej pôžičky vo výške 765 miliónov dolárov, poskytnutej na základe štátneho zákona.”

Spoločnosť Kodak tvrdí, že načasovanie ohľadom opcií bolo náhodné, a to v deň zasadnutia výboru pre kompenzácie, ktoré bolo naplánované na 27. júla.

Spoločnosť Kodak uviedla: „Jim Continenza nakúpil akcie takmer v rámci každej dostupnej možnosti, v ktorom mal nárok pre vstup do spoločnosti,“ … „Počas svojho pôsobenia vo firme Kodak nepredal ani jednu akciu.“

V reakcii na Warrenovej list spoločnosť Kodak uviedla, že má v úmysle „plne spolupracovať, ohľadom vysvetlenia akýchkoľvek prípadných otázok“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Yahoo

Facebook komentár